Kaptan pilot Bahadır Altan: Bakanlık İstanbul Havalimanı ile ilgili açıklama yaparken topu pilotlara attı. Kuş göç yollarına havalimanı yapıp, 'Hadi bakalım pilotlar gösterin kendinizi' derseniz olmaz.

UÇAKLAR MECBUREN ÇORLU'YA YÖNLENDİRİLİYOR

10 uçak mesela pas geçince trafik allak bullak oluyor. Bir de alternatifi yok. Uçak bir meydana iniş yapamazsa alternatif bir meydana giderler. Alternatifi Atatürk Havalimanı gibi bir imkan kapanmış durumda. Çorlu ve Sabiha Gökçen var. Sabiha Gökçen de limitini doldurmuş durumda. Çorlu'ya yönlendiriliyor uçaklar. Kaynak: Kaptan Pilot Altan: İstanbul Havalimanı THY'yi batırabilir!

ŞİRKETLERE EK MALİYET YÜKLENİYOR

Havacılık çok düşük bir kar marjı ile çalışan bir sektör. En büyük maliyet unsuru yakıttır. Yakıt 30 dakika yerde ilave bir çalıştırmayı gerekiyorsa, toplamda yüzde 10'la çalışan bir şirket için yüzde 1'lik bir maliyet artışı çok büyük bir yüktür. Üçüncü havalimanı buradaki şirketlere böyle bir maliyet yükü yüklemiş durumda.Yerdeki harcanılan yakıt ve zamanın bu sefer inişe gelen uçaklar havada tur atıp bekleyerek harcıyor. Kış koşullarında bu tür sorunlar daha fazla yaşanacak. Kış gelince daha büyük problemlerle karşılaşacak üçüncü havalimanı. Ülkeye yapılan bir kötülüğün sonuçları çok daha görünür hale gelecek.Bir rant uğruna bu ülkeye büyük bir kötülüğe imza attılar. Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanıyken bu projelere imza atıldı. Kaynak: Kaptan Pilot Altan: İstanbul Havalimanı THY'yi batırabilir!

EN BÜYÜK ZARARI THY GÖRÜR

THY'yi batırma yönünde bir etkisi bile olabilir. Maliyetlerin artışı, yolcunun kaçışı. Transit yolcular açısından İstanbul bir merkez. Hem Ortadoğu'dan hem birçok yerden yerel uçaklarla gelen yolcular buradan bağlantılı seferlerle Uzakdoğu ve ABD'ye gidiyor. Bu merkez özelliğini yitirirse İstanbul, THY tamamen buna yatırım yapmış bir şirket, çok büyük zarara uğrar ve korkarım sonuçları da çok kötü olur.Benzer şekilde Alitalia Roma'da başka bir meydana taşındığı için satılmak zorunda kaldı, devlet havalimanı olmasına rağmen. THY için de böyle bir risk var." Kaynak: Kaptan Pilot Altan: İstanbul Havalimanı THY'yi batırabilir!