İzmir'de günlerce devam eden ve yüzlerce hektarlık ormanın yok olmasına sebep olan yangın sonrasında gündeme gelen Türk Hava Kurumu'na (THK) ait yangın söndürme uçakları bugün uçuş yaparak tatbikat yaptı.

Daha öncesinde de gerek yurt içi gerek yurt dışı yangınlarda kullanılan uçakların ikisi bu sabah hangarlarından çıkarıldı ve uçuşa geçerek tatbikat yaptı.

İki uçağın tatbikat görüntüleri paylaşıldı

İki uçağın tatbikat görüntülerini Twitter hesabı aracılığı ile paylaşan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, “Merak edenler için, görüntü Etimesgut Havalimanı'ndan ve bugün öğleden önce.” notunu paylaştı. Sözcü’ye konu ile ilgili olarak bilgi veren Taşcıer görüntüleri doğrulayıp “Öğleden önce eğitim uçuşunda çekilen görüntüler. Bir canlı bile kurtarabilseydik iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu’nun (THK) internet sitesinde dikkat çeken ayrıntı

Diğer taraftan Türk Hava Kurumu’nun internet sitesinde ‘biz ne yapıyoruz’ başlığı altında paylaşılanlar dikkat çekti.

THK’nin internet sitesinde “Avrupa'nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK, yurtiçi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir. TC. Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak; 36 yıldır yaklaşık 26 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirmiş, başta Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir olmak üzere 2 bin’in üzerinde orman yangınına başarı ile müdahale etmiştir. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde sadece orman yangınlarına değil olası bir yangın felaketi durumunda oluşabilecek afetlere havadan başarı ile müdahale edebilecek kapasite ve tecrübeye sahiptir” ifadelerine yer verildi.