İstanbul havalimanı bitmeyen inşaat sahasındaki Türk Hava Yolları (THY), Ağustos ayındaki yolcu, kargo ve uçuş sayılarını açıkladı. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına baktığımızda, THY’nin şaşırtan bir yaz dönemi performansına imza attığını söyleyebiliriz.

İstanbul havalimanı bitmeyen inşaat sahasındaki Türk Hava Yolları

Geçtiğimiz 10-15 sene içinde özellikle bu aylarda yolcu ve uçuş sayısını artıran şirket, 2019 yılının yaz mevsiminde adeta yerinde saydı.

Haziran ayında sadece %3,2 oranında artan yolcu sayısı, Temmuz ayında ise büyük bir sürpriz yaparak %4,8 oranında azalmıştı.

Ağustos’ta da tablo pek değişmedi.

Temmuz ayının ardından Ağustos ayında da THY’nin yolcu sayısı geriledi. (-%1,8)

SEBEP 737 MAX’LER Mİ?

THY’nin yolcu sayısındaki durağanlığın sebebi olarak, Boeing 737 MAX tipi uçakların geçtiğimiz Mart ayından bu yana yerde yatması gösteriliyor. Gelgelim, THY’nin kamuoyu ile paylamış olduğu performans raporunda ise durum tam olarak bu yönde değil.

UÇAK SAYISI DÜŞMEDİ, ARTTI

2018 yılının Ağustos ayında THY filosundaki uçak sayısı 326 iken, bu yılın aynı ayında bu sayı 343’e yükselmiş. Bunların 12’sinin 737 MAX tipinde olduğunu düşünürsek, net uçak sayısı 331’e iniyor.

KOLTUK KAPASİTELERİ YAKIN

2018 yılının Ağustos ayında THY’nin koltuk kapasitesi 65.130 iken, bu yılın aynı ayında bu sayı 67.400’a yükselmiş. Bu sayıdan, 737 MAX’ların koltuk kapasitesini (1.830) çıkardığımızda geriye 65.570 kalıyor. Yani fiilî kapasite neredeyse aynı kalmış.

Dolayısıyla, yolcu sayısındaki düşüşün yegâne sebebi olarak 737 MAX’ların yerde yatmasını göstermek pek mâkûl görünmüyor.

İÇ HATTAKİ DARALMA

Aslına bakacak olursak, THY’nin dış hat yolcu sayısı artmaya devam ediyor.

İç hatlardaki gidiş ise bunun tam tersi yönde. Haziran ayındaki düşük oranlı bir artışın ardından, THY’nin iç hat yolcu sayısı Temmuz ve Ağustos aylarında çift haneli oranlarda azalmış.

UTALİZASYONDA DİKKAT ÇEKEN DÜŞÜŞ

Raporda dikkat çeken bir diğer husus, THY’nin uçak kullanım (utilizasyon) süresi. Ağustos ayında uçak kullanım süresi arttığı (%2,9) halde, yolcu uçaklarındaki konma sayısının %1,3 oranında azaldığı görülüyor. Ay boyunca 650 civarında daha az yolcu seferi gerçekleştirilmiş. Yani THY, kısa menzilli uçuşlar yerine nispeten daha uzun menzilli uçuşlara yönelmiş.

Zaten uçuş sayısındaki azalmaya karşın arz edilen koltuk km miktarındaki artış bu tespitimizi doğrular nitelikte.

Neticede THY, geçen seneye kıyasla hemen hemen aynı kalan kapasitesini iç hatlarda kısarak, daha kârlı olan dış hatlara yönelmiş.

Ve şirketin bu tercihi tabii olarak, aylık performans raporuna iç hat yolcu sayısında ciddi bir düşüş şeklinde yansımış.

Boeing 737 MAX tipi uçaklar yeniden kullanılmaya başlanana kadar, THY’nin aynı taktiği devam ettireceği ve dış hatlar odaklı bir operasyon yapmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bu karar iç hat yolcularını üzecek olsa da şirketin mâlî gidişatı açısından doğru bir tercih gibi görünüyor.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN