Garmin şirketinin yaklaşık 5 yıldır gizlice üzerinde çalıştığı, 100’den fazla mühendisin ter döktüğü otomatik iniş sistemi, havacılıkta yeni çığır açıyor. Piper imalatı M600 SLS ile Cirrus tarafından geliştirilen Vision Jet’te denenen sistem, acil durumlarda tek bir düğmeye basılarak uçakların en yakın meydana otomatik olarak inmelerini sağlıyor.

Tek motorlu uçaklarda yolcuların yaşadığı en büyük korkuların başında uçağın tek pilotunun bir sağlık sorunu yaşaması geliyor. Bazen pilotlar da panik durumunda yani kaybolma veya bulut içi uçuşta panik yaşayarak uçağın kontrolünü kaybedebiliyor.

GARMİN TARAFINDAN TASARLANDI

İşte bu durumda, Garmin G3000 özel avionik paketi, uçağın tek bir panik düğmesine basılarak emniyetle alçalması, yaklaşması ve inmesi için tasarlandı. Bu sistemin ilk uygulandığı uçaklardan biri de Piper’in PT6 motorlu pervaneli uçağı M600 SLS oldu.

M600 serisi tek motorlu turboprop uçağına Halo otomatik iniş sistemini ekleyen Piper, uçağın yeni versiyonu M600 SLS’yi piyasaya sürdü. Devreye girdiğinde anında durumsal farkındalık kazanan ve gerekli tüm sistemlerin kontrolünü üstlenen Halo sistemi uçağı güvenli şekilde yere indiriyor.

Emniyet, Lüks, Destek (Safety, Luxury, Support/SLS) unsurlarını birleştiren ve otomatik iniş özelliğine haiz yeni HALO ™ Güvenlik Sistemiyle donatılan standart M600 SLS serisi, genel havacılık uçakları içinde bir ilk olacak.

Halo adı verilen sistem, Garmin G3000 aviyonik paketinde; otomatik gaz kolu, acil durum iniş modu ve gelişmiş stabilite de dâhil olmak üzere bir dizi teknolojiyi bir araya getiriyor.

EN UYGUN HAVAALANINA OTOMATİK İNİŞ

Uçağın en göze çarpan özelliği ise, pilotun herhangibir şekilde devre dışı kalması durumunda uçağı en uygun havaalanına güvenli bir şekilde indiren yeni otomatik iniş yeteneği olacak.

Otomatik olarak ya da bir yolcu tarafından devreye sokulan Halo, anında durumsal farkındalık kazanıyor ve gerekli tüm sistemlerin kontrolünü üstlenerek uçağın güvenli şekilde inişini gerçekleştiriyor.

Devreye girdiğinde harici parametreleri izleyen sistem yolcular ve hava trafik kontrolle sürekli iletişim kuruyor. Ardından en yakın havalimanını tanımlayan sistem uçağı güvenli bir şekilde indirip motoru durduruyor.

SLS sertifikasyonunun yakında tamamlanacağını ve teslimatların bu yılın son çeyreğinde başlayacağını duyuran Piper CEO’su Simon Caldecott, Pratt & Whitney Canada PT6A-42A motorlu uçağın liste fiyatının 2,99 milyon dolar olacağını belirtti.

CIRRUS’UN VISION JET’İNDE DE KULLANILACAK

Tek motorlu SR20 ve SR22 serisi ile havacılığa yeni bir boyut getiren Cirrus şirketi, Garmin G3000’i tek motorlu jeti Vision’a da uyguluyor. Tek motorlu sistem, sadece acil durumlarda kullanılıyor. Aynı zamanda yolcular bu düğmeye basıldığında hava trafik kontrol merkezi ile de konuşabilecek.