Boeing Max ile uçmuş her yolcu ve pilotla ilgili tweet atan Kaptan Pilot E.G , Boeing CEO’su outsource yaptığı ve yepyeni bir tasarım yapıp masraf etmemek için, tüm yolcuları taksirle öldürmeye teşebbüs etmiştir. At suçu pilota kapat konuyu. Aslında Boeing Max ile uçmuş her yolcu davacı olmalı bence.. Uçurmuş pilotlar da dahil..

Endonezya ve Etiyopya'daki kazalarda 346 kişinin ölümüne neden olan 737 Max uçaklarını kızağa çeken ve güvenlik hataları yaptıklarını kabul eden Boeing'in bu kez dünya çapında 50'den fazla uçağını kanat bağlantılı çatlaklar nedeniyle karaya indirdiği öğrenildi.

ABD merkezli havacılık devinin kısmen uçuştan kaldırılan ve incelemeye alınan uçak modelinin, 737 NG (Next Generation/Gelecek Nesil) olduğu belirtildi. 737 NG, Marttan beri uçuşu yasaklanan 737 Max'in öncü modeli olarak biliniyor.

Bir Boeing sözcüsü, dünya çapında yaklaşık 1000 uçağın denetimden geçirildiğini, bu denetimlerin 'çatal' denilen ve uçağın gövdesini kanatlara bağlayan takviye parçasına odaklandığını söyledi.
Ancak karaya indirilen 50'den fazla uçağın hangi ülkelerde bulunduğuna ve hangi havayollarına ait olduğuna açıklık getirmedi. Bununla birlikte Avustralya merkezli havayolu şirketi Qantas'ın sözcüsü, kanat-gövde bağlantısında çatlak tespit edilen bir Boeing 737 NG'yi seferden kaldırdıklarını belirtti.
Qantas sözcüsü, tek bir çatlağın güvenliği tehlikeye atma anlamına gelmeyeceğini, ama tümüyle güvenli olduğu garanti edilmeden tek bir uçağı bile uçurmayacaklarını söyledi. Geçen ay ABD Sivil Havacılık İdaresi (FAA), ABD'de 30 binden fazla kez uçmuş 1900 civarında 737 NG hakkında soruşturma talimatı vermişti.