Odessa Uluslararası Havalimanında geçen hafta bir Türk Hava Yolları (THY) uçağının pistten çıkması sonrası yaşanan yoğunluk, Atlas Global’in seferlerini iptal etmesi ile insanlık dramına dönüştü.

NEWS OF SKY DERGİSİ ARALIK SAYISI  TIKLA OKU

Odessa yolcuları Kıyiv (Kyiv) havalimanına yönlendirilirken, Türkiye’ye Odessa’dan yapılan uçuşların dolu olması nedeni ile bazı Türk vatandaşlarının havalimanındaki bekleyişinin çileye dönüştüğü iddia edildi.

Uçak biletleri ve rezervasyonları olduğu halde Ukrayna’ya giriş izni verilmeyen ikisi çocuk, ikisi kadın on dolayında Türk vatandaşının ise uçakların dolu olduğu gerekçesi ile Türkiye’ye gönderilemedikleri için yaklaşık beş gündür çoluk çocuk hava limanında yaşamak durumunda kaldıkları iddia edildi. Türk makamlarının kendilerine yardımcı olmasını isteyen vatandaşlar, havalimanında aralarında çocuk, kadın ve hastaların bulunduğunu bildirdiler. İlaç, yiyecek ve içecek sorunu yaşadıklarını işaret ederek Kıyiv ve Odessa’daki temsilciliklere çağrıda bulundular.

NEWS OF SKY DERGİSİ ARALIK SAYISI  TIKLA OKU

İNSANLIK DIŞI KOŞULLAR
İsminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaş, “Havalimanından Ukrayna’ya giriş yapmak istedik. Ukrayna makamları çeşitli nedenlerle giriş izni vermedi. Geldiğimiz hava yolu şirketinin uçuşları iptal edildiği için yeni bilet alıp ülkemize dönmemiz gerekiyor. Uçaklar dolu, dönüş yapamıyoruz. Burada gıda ve içecek yardımı alamıyoruz. İnsanlık dışı koşullarda yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

NEWS OF SKY DERGİSİ ARALIK SAYISI  TIKLA OKU

Resmi makamlardan elde edilen bilgilere göre ise Odessa Hava Limanında yaşanan dram kaza nedeniyle yaşanan yoğunluk ve Atlas Global’in uçuşlarını bir ay süre ile askıya alması etkili oldu. Atlas Global’in Odessa seferi ile Ukrayna’ya gelen ve ülkeye giriş izni verilmeye 8 Türk vatandaşının geldikleri uçakla Türkiye’ye dönüşleri mümkün olmadı. Türkiye Cumhuriyeti Odessa Başkonsolosluğu yetkililerinin devreye girmesi ve Onur Air’in katkıları ile beş Türk vatandaşı Onur Hava Yolları’nın Odessa – İstanbul seferi ile Türkiye’ye geri döndü.

Resmi makamlar çeşitli nedenlerle Odessa’da mağduriyet yaşayan vatandaşların Kyiv ve Odessa’daki Türk temsilcilikleri ile temas kurmasını önerdiler.

NEWS OF SKY DERGİSİ ARALIK SAYISI  TIKLA OKU