Londra’nın tam merkezindeki London City havalimanına iniş bir yolcu uçağının kokpitinden görüntülendi.
Kentin sembol yapılarından biri olan tarihi Tower Bridge’den sadece 20 dakika uzaklıkta özel bir pistin özelliği ise 1.500 metrelik kısa uzunluğu ve Thames nehri üzerinde tahta iskeleler üzerine kurulması.

2019 yılında 5 milyon yolcuyu ağırlayan Havalimanı’ndan 45 varış (iç ve dış hat) noktasına uçuş düzenleniyor.

Uçakların alışılmadık derecede dik bir yaklaşım prosedürü pilotlar için zorlu bir inişe işaret ediyor.

İnişlerin benzersiz bir yaklaşım prosedür içerdiğini belirten Airbus A220 filosundan sorumlu Peter Koch şöyle diyor:

“Son yaklaşımda tam olarak Heathrow trafiğinin altında kalmanız ve aynı zamanda finans bölgesinin gökdelenleri üzerinde sessizce süzülmeniz gerekiyor. Çok erken düşük bir irtifaya ulaşırsınız, bu da mümkün olan en erken noktaya 5,5 derecelik dik bir açıyla temas etmeden önce uzun süre tutmanız gerekir ki, normali 3 derecedir.”

Teknik değerlendirme açısından ;

London City Havalimanı, 5,5 derecelik dik yaklaşma açısı nedeniyle özel eğitim almış ekip ile uçulabilen çok özel bir meydan.
Normal yaklaşma açısı 3 derece. İşletmelere göre değişmesine rağmen 4 dereceden itibaren dik yaklaşma açısı olarak kabul ediliyor ve özel eğitim gerektiriyor.
Bu meydan hemen hemen en dik yaklaşma açısına sahip; dolayısıyla yaklaşma esnasında son kısma kadar (yüksek binalardan emniyetli mesafede geçilmesi için) 5,5 derece ile yaklaşılıyor son bölümde belli bir mesafede derin alçalma oranı ile açı normale döndürülerek piste iniş sağlanıyor. 5,5 derece ile son ana kadar yaklaşma mümkün değil, o açıdaki alçalma oranı çok yüksek olacağından ciddi sert inişe sebep olabilir.
Bu sağlanamazsa uzun oturma söz konusu olur ki, o zamanda pist kısa olması nedeniyle uçak pist dışına çıkabilir.
2019 yılında 5 milyondan fazla yolcuyu ağırlayan Havalimanı’ndan 45 varış (iç ve dış hat) noktasına uçuş düzenleniyor.