Covid-19 salgını nedeniyle Çin’e uçuşlarını durduran Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın ilk yolcu uçağı Shanghai’den kalkarak Frankfurt Havalimanı’na doğru yola çıktı. Ancak yolcu uçağı olmasına karşın kargo uçağıymış gibi salt koruyucu maske ve diğer tıbbi malzeme taşıdı.

Lufthansa kargo servisinden bildirildiğine göre, Airbus 330 tipi uçak Shanghai’den Frankfurt’a 11 bir saatlik bir yol yaptı. Yük için ayrılmış mahaller dışında yolcu koltuklarının üzerinde bulunan dolaplarda da toplam 30 ton tıbbı malzeme taşındı.

Öte yandan Lufthansa’nın kardeş şirketlerinden 17 kargo uçağı, korona krizi patladığından bu yana boş kalıyor; çünkü yolcu uçakları onların taşıyabileceği kapasiteyi rahatlıkla alabiliyor. Normal zamanlarda yolcu uçakları kargonun yüzde 50 kadarını taşıyor. Şu anda Lufthansa, kendi verilerine göre, bu alanda başka yolcu uçaklarını da devreye sokmayı düşünüyor.

Esas olarak hava yoluyla kargo olarak sadece ilaç vb türünden değerli malzeme taşınıyor; normal zamanlarda hava taşıması kilogram başına denizden taşıma navlunundan 40 kat fazla tutuyor.