Gold Coasters'ın bu sabah gözlerini gökyüzünde tutması isteniyor, Qantas sakinlerine emekliliğe başlamadan önce çok sevilen Boeing 747'nin bir üst geçidine bakması bekleniyor.

Bugünkü uçuşun, şehrin son uçuşundan önce saat 10.30'da Brisbane Havalimanı'ndan kalkması planlanıyor.

Hedef Gold Coast başkanı Paul Donovan, 1029 Sıcak Domates'e sevilen “Gökyüzünün Kraliçesi” nin sahile geri uçmadan önce saat 11.00 civarında Gold Coast Havaalanı ve Coolangatta bölgesi üzerinde döneceğini söyledi.

"Muhteşem bir manzara olacak, çünkü 2000 metreden aşağı uçuyor, bu yüzden Gold Coast için bugün 747'yi son kez gören sembolik bir gün," dedi Donovan.

Queensland uçuşu, ikonik uçakta son bir yolculuğun tadını çıkarmak isteyen havacılık hayranlarına sunulan 75 dakikalık doğal 'Jumbo Joy Uçuşları' serisinin ikinci sonuncusudur.

İlk sevinç uçuşu 17 Temmuz Cuma günü Canberra'dan kalkışla Pazartesi günü Sidney'de gerçekleşti.

“Wunula” daki bir saatlik sevinç uçuşunuz, sahil boyunca düşük seviyeli bir uçuş dahil olmak üzere her şehrin önemli noktalarını içeriyor, ”diyor uçuşun açıklaması.

"Pilotlar ve kabin ekibimiz, uçuş sırasında sohbet ve fotoğraf fırsatları için kabin içinde dolaşacak."

Elveda uçuşları için biletler 8 Temmuz'da ekonomi için 400 dolar ve iş için 747 dolar fiyatla satışa çıktı ve hemen satıldı.

Filodaki son 747-400, neredeyse 50 yıllık bir hizmetin ardından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Mojave Çölü'nde depolanmak üzere 22 Temmuz'da yaklaşık 2'de Sidney'den ayrılacak.
Qantas 747 Filo Kaptanı Owen Weaver, 747'nin birçok Avustralyalı'nın kalbinde özel bir yeri olduğunu söyledi.

Yüzbaşı Weaver, “747 muhteşem bir uçaktı ve Avustralya'daki ulusal taşıyıcı ve havacılık için beş yıllık tarih yapma anlarının sonunu kutladığımız için uygun” dedi.

“İlk 747, 1971'de Qantas filosuna katıldığından beri, bu uçaklar, kriz zamanlarında Avustralyalıları eve getirmek için çok sayıda kurtarma uçuşu gerçekleştirdi ve Avustralya'ya / Avustralya'dan ilk uluslararası uçuşlarını yapan birçok yolcunun güvenli bir geçişini sağladı.

“747'mizle ilgili muazzam miktarda nostalji ve sevgi var ve uçuşta bir koltukta kaçıranlar için, son kez Avustralya göklerine giderken en azından uçağa bir göz atabilecekler. .”