Musa Alioğlu
Musa Alioğlu

Havacılık Sektörü Bu yükü kaldıramaz

Türkiye' de sivil havacılık sektörünün gelişmesi için birileri gece gündüz demeden didinirken, bazen hiç olmadık gelişmeler de ortaya çıkıyor. Sektörün ülke kalkınmasında, istihdamda ve vergi ödemedeki payını göz ardı etmemek lazım.
Geçen gün İstanbul Defterdarlığı bir liste yayınladı. En büyük mükellefler için ayrı bir vergi dairesi hizmete sokulacakmış. Bu kurumdan yararlanacak olan ilk on firma arasında THY ve Onur Air'in de bulunması her halde pek yabana atılacak bir şey olmasa gerek.
Çok konuşan, çok laf üreten, lobileri güçlü sektörler ve bazı büyük görünen firmaları bu listede nedense göremedik. Ama sivil havacılık sektörü burada var.
Sivil havacılık sektörü aslında bisikletin pedalını çevirmeye çalışıyor. Çünkü biliyorlar ki pedal çevrilmediğinde düşecekler. Onlar binlerce çalışanıyla bu gayreti gösterirken Türkiye ekonomisini de ayakta tuttuklarını biliyorlar.
Bu sözleri neden söylediğime gelince, geçen haftanın son günlerinde sivil havacılık sektörü bomba gibi bir haberle sarsıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hizmet tarifelerini yeniden belirlemiş ve ortalama olarak yüzde 3 binlere varan bir zam yapmış. Şimdi temsilcileri, geçen yıla göre ortalama yüzde 3 bine ulaşan artışla hazırlanan tarifelerin, yeniden düzenlenmesi için Ankara'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor.
Sivil Havacılık'ın Uçuş Standartları Daire Başkanlığı Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Müdürlüğü'nce hazırlanan 2007 hizmet tarifesindeki artışlar, havayolu şirketlerini çok zor durumda bırakacağı aşikâr.
Şirketler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde duyurulan tarife üzerine, konuyu değerlendirdi. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'nin geçen cuma yaptığı toplantı sonrası, uygulamanın getireceği maliyetleri hesaplamak için çalışma başlatıldı. Önümüzdeki günlerde yeniden toplanarak çalışmaları değerlendirecek sektör temsilcileri, Ankara'da bakanlık ve Sivil Havacılık yetkilileriyle bir araya gelerek tarifeyle ilgili sıkıntıları dile getirecek.
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şehabettin Bolukçu, hizmet tarifesinin ödenebilir rakamlar olmadığını belirterek, tarifenin 5 uçaklı bir havayolu şirketine 450-500 bin dolarlık maliyet getireceğini söyledi. 175 maddelik ücret tarifesi hazırlandığına dikkat çeken Bolukçu, "Her maddeye ilaveler yapılmış. Bunun dünyada eşi benzeri yok. Ayrıca bu rakamlar ödenebilir rakamlar da değil. Tarifeyi öğrenince şoke olduk." dedi. Bolukçu, tarifelerin ödenebilmesinin biletlere yapılacak zamlarla karşılanabileceğine dikkat çekerek, böyle bir uygulamaya da gitmek istemediklerini kaydetti. SHGM Genel Müdür Vekili Ali Arıduru'ya sıkıntılarını anlattıklarını ifade eden Bolukçu, "Sivil Havacılık da bizi haklı buldu. Şirketlerin hazırlayacağı raporla Ankara'ya giderek tarifenin düzeltilmesi için görüşeceğiz." şeklinde konuştu.
Aklı selim galip gelirde bu tarifler dünya standartlarına çekilirse ne ala. Şayet böyle bir şey yapılmadığı takdirde olabilecekleri söylemeye dilim varmıyor. Sektörün gelişmesine ve ülke ekonomisine katkadı bulunmasına karşı bir tavır olarak algılıyorum ben bu durumu. SHGM bürokratlarının aslında bu durumu en iyi bilen kişiler olduğunu da söylemek lazım. Acaba onlara böyle bir fiyat tarifesi hazırlayın diyen mi var. Örneğin hazine veya maliye böyle bir talep de bulunabilir mi. Yani nereden ve nasıl çıktı bu liste anlamak çok zor. Bunu hayata geçirmenin doğuracağı sonuçları en iyi bu bürokratlar bilir. Onlar sektörün bir eli yağda bir eli balda olmadığını da çok iyi biliyorlar. Peki, o zaman bu liste ne anlama geliyor. Bilen varsa beri gelsin. Bu konuda en akılcı ve mantıklı yaklaşımı yine bu kurumumdan ve yöneticilerinden beklemek durumundayız. SHGM Genel Müdürü Sayın Ali Arıduru, sektör temsilcilerini dinledikten sonra en makul, en akılcı ve en doğru kararı verecektir diyorum. Ortak akıl ve ortak çözüm burada devreye girmelidir. Sektör bunu beklemiyor.


Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin

FİRMALAR