Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Trafik Haftası ve Trafik Sloganları

1-7 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik haftası dolayısıyla gerek sürücülerimize gerekse yayalara hitap eden Trafik sloganlarını örnek almamız ve hayata geçirmemiz halinde daha saygılı ve daha az kazaya maruz kalacağımız kuşkusuzdur.
Başta Belediyeler ve sonra Ticaret odalarıyla Milli eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonuyla aşağıdaki Trafik sloganlarının belirlenmiş mecralarada yazılı ve görsel medyada halkımıza duyurularla iletilmesinde fevkalede yarar görmekteyim,
İşte araç sürüş anlarımızda ve Trafiği gözlemlerken belleklerimizde kalması gereken çarpıcı sloganlardan bir demet;
Kuralları İhlal Edip, Güvenliğini İhmal Etme. Trafik Kazalarının Bedeli, Alkollü Sürücülerin Dul ve Yetimleri. Trafikte öncelik yayalara aittir.Medeni toplumların ölçüsü trafikte saygıdır. Trafik; sevgi, saygı ve hoşgörüyle güzeldir. Hız yapmak yolu değil, yaşamı kısaltıyor. Geleceğe dair planlarımızı trafiğe kurban etmeyiniz. Trafik kurallarına saygı, insanlığa saygıdır. Emniyet kemeri, yaşam yüzdesini artıran bağdır. Aşırı hıza dikkat, kaybolan şey hayat. Emniyet kemeri yaşamla ölüm arasındaki bağdır. Emniyet kemeri, bizleri koruyan ücretsiz sigortadır. Trafik Kurallarına Uyalım Uymayanları Uyaralım.Bu Hız, Bu Acele, Götürür Seni Ecele. Erken Kalkan Yol Alır, Aşırı Hız Can Alır. En Büyük Trafik Cezasını Canınızla Ödersiniz. Hatalı Sollama, Hayata El Sallama. Alkol Aklı, Aşırı Hız Canı Alır. Yol ver, bir dakika kaybet, ya da boşver, herşeyini kaybet. Fast driving - Last driving! Arabanızla değil, aklınızla yarışın.Her trafik kuralı, en az bir hayat kadar değerlidir. Her yolcunun bekleyeni, her yolun canavarı vardır. Hırsız malımızı, hız canımızı alır Ne hızlı ne yavaş, her an dikkat vatandaş. Arabana güvenip hızınla övünme, hatalı sollayıp sonradan dövünme. En iyi şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, trafik kurallarına uyandır. Çiğnemezsen kuralı, ne ölü ne yaralı. Trafiğe tedbirsiz çıkma, hayatını riske atma.
Trafikte kaderin direksiyonu iradedir, kötü kullanılan irade kader değil cinayettir. Sürat yapma felakettir, sabrın sonu selamettir. Trafik kurallarına uyun, sevdiklerinizi yanınızda bulun.
Sayın sürücü, alkolü satın alabilirsin ama hayatını asla. Trafik kültürü kanunlarla değil, saygıyla gelişir. Trafik canavarı ile azrail kolkola dolaşıyorlar, dikkatli olalım. Alkollü yola çıkarsan, tabutla geri dönersin. Uyarsan trafik levhalarına, sağ salim gidersin yoluna.
Araç değil, dikkatsizlik öldürür. Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin. Uymazsan trafik kuralına, uyarlar hazır olan imama. Yaşamayı severim, kurallara uyarım. Atalarına kavuşmak istiyorsan "hızlı", çocuklarına kavuşmak istiyorsan "yavaş". Yavaş git hız yapma, ecel kavşağına sapma. Hayat ucuz değil, trafik kuralları lüzumsuz değil.
Yollar bizimse kurallar da bizimdir. Emniyet kemerini bağla, hayat güvencesini sağla. Hız ile dost olan, trafik canavarıyla arkadaş olur; her zaman kaybeden ve hayatını sona erdiren o'dur. Hız yapmak bir zevkse, yaşamak daha büyük bir zevktir.
Hayatınız araba tekerleğinde dönüyorsa, ona yön veren siz olun.
Hız yapmak yolu değil, yaşamı kısaltıyor.
Olmasın yollarda ölüm, kurallardır trafikte çözüm.
Ailemi seviyorum, peki neden hızlı gidiyorum.
Artık ceza ödememek için değil, yaşamak için kurallara uyalım.
Alkol algıları köreltir, trafiği kirletir.
Can insana emanettir, alkollü sürmek ihanettir.
Hayatınıza dur demek istemiyorsanız, kırmızı ışıkta durunuz
Yavaş olun, hayatınızı solluyorsunuz.
Artık inadı bırakın, emniyet kemerini takın.
Ben trafik kuralına uyuyorum, peki ya sen.
Alkol öldürür, ihmal süründürür, dikkat güldürür.
Ya hızını durdur, ya da geleceğini ve umutlarını.
Emniyet kemeri tekerlekli sandalyeler kadar bağlayıcı değildir.
Binayı ayakta tutan sağlam temeli, sürücüyü hayatta tutan emniyet kemeri

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin