Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Sigortasız sürücülere kaza halinde ödeme fonu

Değerli okurlar sigorta süreleri geçmiş ya da sigorta yaptırmayı unutmuş veya maddi imkansızlıktan sigorta yaptıramayan araç ve sürücülerine yönelik ülkemizde ki önemli bir fonun varlığını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Size çarpan araç faili meçhul ise veya aracın sigortası yoksa bütün hastane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşağıda bahsi geçen sigortaya verdiğinizde sigorta size paranızın tamamını ödüyor. Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok.!......
Trafik kazası geçirerek yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların  tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan: Garanti Sigorta Fonu'nun hesabında şu an 110 trilyon lira biriktiği Sağlık Bakanlığı'nın hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşların da kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru olmazken, çok sayıda parasız vatandaşın hastane kapılarında can verdiğini üzülerek seyretmekteyiz. Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Bilge Kongar; 'Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masraflarını bizden alabilirler' demektedir.
Sadece Uyanık Avukatlar Kullanıyor
Hem bakanlığın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekirken ne Sağlık Bakanlığı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor. Bu yüzden fonu her biri 20 dosya ile gelen uyanık avukatların kullandığını ilgili fon yöneticilerinin demeçlerinden öğrenmekteyiz. 1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998'in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü bünyesinde kalmış. Amacı, trafik sigortası olmayan araçların meydana getirdiği yaralama ve ölüm masraflarını ve plâkası belirsiz araçların verdiği zararları da karşılamak. Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2'si sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanıyor.
7 yılda üç ödeme
Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar görenler direkt birliğe gelip masraflarını alabiliyor. Fon,1998 sonunda Hazine'den alınarak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde bir hesaba aktarılmış. Adı önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dâhil olduğu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak değiştirilen bu Fon 1998 sonuna kadar 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapmış. Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1623 kişi başvurmuş,1042 dosya ise sırada bekliyor. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüğü daha sonraki yıllarda kanuna eklenen maddeler ile sadece bedensel hasarları ödemekten çıkarılmış.
İhtiyacı olan parayı nasıl alacak?
Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği'ne iletecek. Bunun için birliğe,
0 (212) 324 19 50 no' lu telefondan veya
http://www.tsrsb. org.tr/ adresinden ulaşılabilir.
Türkiye'nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgâh senedi, nüfus cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanından mütelşekkil... Akabinde belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırarak işlevini yapmış oluyor.
Lütfen toplum bilinci ve sorumluluğu gereği bu bilgileri en yakın arkadaşlarınızla ve şirket çalışanlarınızla paylaşınız
Kazasız günler dilerim. 
Saygılarımla

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin