Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Türkler neden bisiklete binmiyor?

Özellikle Avrupa metropollerinde yerel yönetimler arasında son beş yıldır kıyasıya bir hizmet rekabeti var. Bu rekabeti özellikle Almanya'nın kentlerinde görmek mümkün.
Bu kentlere bir yıl sonra gittiğinizde yaya yollarının yanına ilave ettikleri bisiklet yollarınının uzunluğunun daha da arttırdıklarına şahit oluyoruz.
Bu maksatla şehirlerde ve görsel medyada yoğun bir teşvik kampanyası ile bisiklet kullanmanın sağlığa yararları ve çevre kirliliğini azaltıcı etkileriyle vatandaşlık bilinci pompalanıyor. Bisiklet kiralama sistemine üye olanlar yada kredi kartı sahibi olanlara şehrin muhtelif merkezlerinde bisiklet kiralama imkanları sunuluyor.
Bisiklet kiralama merkezlerindeki telefon veya kartmatik sistemleriyle kiralama merkeziyle irtibata geçip, o anda kilitli olan seçtiğiniz bisikletin elektronik anahtarı açılıyor ve bisikleti teslim alıyorsunuz.
Geri teslimde ise, işinizin bittiği en yakın bisiklet kiralama merkezine vararak aynı işlemlerle bisikleti kilitleyip bırakıyorsunuz ya da bulunduğunuz yere bir eleman gelip bisikletinizi teslim edebiliyorsunuz. Bazı ülkelerde de Sistem ehliyete yapıştırılan bir chiple devreye giriyor. ücretlendirmeler otomatik olarak kaydedilip belirtilen hesaptan düşülüyor
Uygulamaların yapıldığı kentlere ve şirketlere bir göz atacak olursak; Barselona'daki Bicing; Lyon'daki Vélo'v; Pamplona 'daki Cemusa; Londra'daki OYBike; Berlin, Frankfurt, Köln, Stuttgart, Münih, Karlsruhe'deki Call a Bike; Kopenhag, Helsinki, Aarhus'daki City Bike; Sevilla'daki Sevici buna örnek olarak verilebilir.
Lyon'daki bisiklet kiralama sisteminin ismi. Reklam şirketi JCDecaux'un işbirliği ile işletiliyor. Reklam şirketi, sisteminin sürdürülmesine ve bisikletler üzerine alınan reklamlar sayesinde düşük ücretler ile sistemin kullanılmasını sağlıyor.
Sistem Lyon'da 19 Mayıs 2005 yılında ilk kez kullanılmaya başlandı. Şu an Lyon ve Villeurbanne şehirlerinin dört bir yanına yayılmış 350 istasyon ve 3.000 bisiklet ile hizmet veriyor. Sistemi kullanmak için online olarak satılan kartı ya da istasyonlardan verilen kullanıcı adı ve şifreyi almak gerekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra 30 dakika ile 24 saat arasında bisikletler kullanılabiliyor.
2006 yılının Haziran ayında yapılan değerlendirmede her gün 22.000 kişinin sistemi kullandığı, 52.000'den fazla kişinin sisteme üye olduğu ve 6.400.000 km'den daha fazla yol yapıldığını firmanın web sitesinden görebiliyoruz.
30 dakikalık kiralamanın bedeli ücretsiz iken, kullanılan her saat için üyelik sistemine bağlı olarak 0,5  Euro'luk ek ücret alınıyor.
Özel olarak tasarlanan her bir bisikletin üzerinde istasyonunu tanımlayan, kaç kilometre yaptığını hesaplayan, far, fren gibi parçalarının durumunun takibini yapan elektronik bir sistem bulunuyor.
Barselona'daki bisiklet kiralama programının ismi Bicing.
Bicing'te belediye ile birlikte yine bir reklam şirketi olan Clear Channel sistemi yönetiyor ve işletilmesini sağlıyor. Sistemde 300- 400 metre çapında bulunan 100 istasyon ile 1.500 bisiklet bulunuyor. Toplu ulaşım sistemlerine yakın olarak yerleştirilen bisiklet parklarının her birinde 15-30 bisiklet yer alıyor. 2008 de şehirde 200 istasyon 3.000 bisiklet varken 2010 yılında 400 istasyon ve 6.000 bisiklete ulaşılması hedefleniyor.
Bisikletlerin %80'i şehir içinde kullanılıyor.
Yoğun bir şehir içi trafiğine sahip Paris'te, belediye bisiklet kullanımını teşvik etmek,  araba kullanıcılarına şehri dar etmek için elinden geleni yapıyor. Park yerleri azaltılırken, kentin dışından veya değişik mahallerden gelenlere pahalılaştırılırken, otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşımacılık hizmetleri, korumalı yollar eşliğinde nispeten zenginleştirilerek sürekli arttırılmakta Trafik cezaları giderek acımasızlaşırken, kent sakinlerinin arabalarını kullanmamaları doğrultusunda teşvik edici bir dizi önlem hayata geçirilmekte.
Tüm gelişmiş ülkelerde trend böyle iken şimdi bisiklet kullanımını özendirmek için İstanbul'da da önemli bir fırsat var.
Önerim; Metrobüs duraklarının  köprü taraflarına bisiklet istasyonlarının yapılması ve halkın, metrobüslere gelir ve giderken kendi bisikletlerini ya da özelleştirilmiş bir bisiklet kira firmasınca temin edilecek bisikletleri kullanmasıdır.
Sizce denenmeye değmez mi ?

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin