Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Ehliyetler Yenilenmedikçe Kazalara DevamDünyadaki ilk sürücü belgesinin sahibi günümüz otomobillerinin muciti olarak görülen, Karl Benz'dir. İcat etmiş olduğu Motorwagen'in çıkarttığı gürültü ve rahatsızlık yüzünden Mannheim vatandaşları Benz'den şikayetçi olmuş bunun üzerine Benz, yetkili kurumlardan kamu alanlarında arabasını kullanabilmesine olanak tanıyan bir izin belgesi almıştır.Taşıt kullanılabilmesi için sürücü belgesini zorunlu kılan ilk ülke Prusya'dır - 29 Eylül 1903.
Ülkemizde de ehliyetlerin 1910'lu yıllardan itibaren verildiğini düşünürsek, yaklaşık 100 yıla yakın bir süredir ehliyet sahiplerine yeteneklerinin ve sağlığının son durumu hakkında ülke topraklarında herhangi bir test uygulanmamıştır.
Türkiye'de sürücü eğitiminin ve ehliyet veriliş şeklinin niteliğini değerlendirmek için AB ülkeleriyle kıyaslanması daha doğru olacaktır.
Trafik kültürünün mükemmel olduğu Almanya'da göze çarpan en belirgin özellik, trafikteki kuralların askeri bir disiplinle ve tavizsiz uygulanmasıdır. Almanya'da, Trafikte kişisel mantık söz konusu değildir.
Eğitim araçlarında çift fren, çift debriyaj ve çift gaz sistemi bulunmakta ve aracın tavanında ışıklı sürücü okulu işareti olup, kapılarında sürücü okulunun adı yazmakta ,bütün sınıflarda teorik eğitim 14 ders, her ders 90 dakikadır.12 dersi temel konular (trafik mevzuatı, Trafik İşaretleri ve Kuralları, İlk Yardım, Çevre Bilgisi) oluşturmakta, programlar modüler sistemde işlenmekte olup aday, belli bir sıra takip etmeksizin, istediği modülü istediği günde alabilmektedir. Böylece zamanım uymuyor mazereti ortadan kalkmaktadır. Adaylar 14 modüler dersin tamamını almak zorunda olup, bir yıl içinde teorik sınava girmesi gerekir. Teorik sınavı geçtikten sonraki bir yıl içinde uygulama sınavına katılması gerekir. Kursların denetiminden Belediye senatosu sorumludur. B sınıfı için Zorunlu Pratik Eğitimler (direksiyon eğitimi) 12 saat olup, her bir ders saati 45 dakikadır. Bu eğitimlerin tamamı akan trafikte olup 4 saati otoyolda, 5 saati şehir içi yollarında, 3 saati ise gece eğitimleri şeklindedir. Gece sürücü eğitimleri mutlaka hava tam olarak karardıktan sonra yapılmaktadır. Akan Trafiğe çıkacak durumda olmayanlara, akan trafiğe çıkacak konuma gelene kadar kurs tarafından, sakin yollarda eğitim verilir ve yetiştirilir. Kişi, ancak akan trafiğe çıkacak konuma geldikten sonra,12 saatlik zorunlu eğitimi (şehir içi, otoyol ve gece eğitimini) almak zorundadır.
Avrupa da, çalışmakta olan bir işçi kardeşimiz anlatıyor. "12 ay sıkı bir eğitim gördük sanki üniversite de okuyorduk, bütün engelleri aştım, bütün yapılan sınavları başarıyla geçtim, en sonunda direksiyon sınavına sıra geldi. Komisyon üyeleri araç içerisindeydi onları görünce çok heyecanlandım, ama buna rağmen aracı bir saat boyunca çok iyi kullandım, komisyon üyeleri aracı kullanmamdan çok memnun oldular, bir saatin sonunda tamam dediler, haydi geçmiş olsun bu en son olan zor sınavı da geçtin deyince, ben sevinçten şuursuzca kendimi araçtan hemen dışarı attım ve sevinçten bağırmaya başladım, en son sınavı da başardım diye, komisyon üyesi hemen beni çağırdı, evet siz biraz evvel geçmiştiniz, ama araçtan inerken sağına soluna bakmadan indiniz, kendinizi adeta araçtan attınız, bu dikkatsizliğiniz sizin ölmenize sebep olabilirdi, bundan dolayı almış olduğunuz geçer notu siliyor, size ders olması açısından zayıf not veriyoruz, yani siz sınavdan geçmediniz bilakis kaldınız, dediklerinde adeta dünya başıma yıkıldı sandım, gözlerim karardı yanımda sanki şimşekler çakıyordu, 12 aylık sıkı eğitimin sonucunda kalmıştım."

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin