Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Test Edilmeyen Her Sürücü Potansiyel Trafik Anarşistidir

 

Almanya'da sınavlar TÜV veya DEKRA isimli özel kuruluşlar tarafından yapılmakta. Direksiyon Sınav Yapıcılarının, teknik eğitim veren 3 yıllık meslek yüksek okulu veya üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun olmaları, A, B veya C sınıfı sürücü belgesi sahibi olmaları, Otobüs sürücü belgesi sınavı yapacakların ise D sınıf sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartlara haiz olanlar, TÜV veya DEKRA bünyesinde 6 aylık temel eğitim aldıktan sonra, Ulaştırma Bakanlığınca yapılan sınavlarda başarılı olmaları halinde ehliyet alabilmektedirler. Teorik sınavlar toplam 110 puan değerindeki 30 soru üzerinden bilgisayar ortamında yapılmakta ve kursiyere 10 puanlık hata payı verilmektedir. Yani yaklaşık, sadece %10'luk bilgi eksikliğine müsaade edilmektedir. Bu oran Fransa'da %12 bizde ise %30 dur. Almanya'da yılda yaklaşık 1.9 milyon sürücü adayının sınavı yapılmaktadır. Bu sayıya ikinci, üçüncü, defa girenler dahildir. Adayın bir yıl içinde ard arda 3 sınava girme hakkı vardır. Kazanamazsa 3 ay ara verilmekte, üç aydan sonra tekrar 15'er gün arayla üç kez daha sınava girebilmektedir.

Stajerlik Uygulaması:

Almanya'da Sınavları başararak sürücü belgesini alanlara, 2 yıl süre ile stajer sürücü uygulaması yapılmaktadır. Bu sürücülere adaylık süresince bazı kısıtlamalar getirilmekte, normal sürücülere 0.5 promile kadar alkol toleransı tanınmakta iken aday sürücülere bu tolerans tanınmamaktadır. 0.5 promile kadar alkollü araç kullandığı tespit edilen aday sürücülere para cezası uygulanmakta, ayrıca sürücü kurslarında ücreti karşılığında "sürücü davranışlarını geliştirme eğitimlerine" tabi tutulmakta ve adaylık süresi 2 yıl daha uzatılmaktadır..

Sürücü Kursu Eğitmenleri:

Almanya'da Kurs Eğiticilerinin yetiştiği Kurs süresi 6 ay olup, bu süre içersinde 770x45 dakika eğitim verilmektedir. Bu eğitimde 350 saat Trafik Güvenliği ve Sürücü Davranışları, 70saat Trafik Mevzuatı, 100 saat Çevre ve Araç Tekniği, 15 saat Direksiyon, 235 saat ise Trafik Pedegojisi dersleri verilmektedir.

84 Milyon nüfuslu Almanya'da Ülke genelinde 4000 sürücü kursunda 30.000 öğretmen görev yapmakta ve B sınıf sürücü belgesi için yılda 800.000 kişiye eğitim verilmektedir.

Fransa'da Eğitici olarak çalışacakların, 25 haftalık özel bir eğitim almaları gerekmektedir.

Bu durum Türkiye ile mukayese edildiğinde, trafik güvenliğine verdiğimiz önemin özellikle Almanya'ya göre ne kadar zayıf olduğu görülmektedir.

Avrupa da, çalışmaya giden işçi kardeşlerimizden biri, Türkiye'de, kırmızı ışıkta geçtiğinden dolayı, aynı işlemi orada gece geç saatte yani 03.00 de, denemeye kalkıyor, nasıl olsa etrafta hiç kimse yok, beni bu geç saatte kim görecek, hem karşı taraftanda bir araç gelmiyor, niye enayi gibi bekleyeyim ki deyip, kırmızı ışıkta geçiyor, bir hafta sonra evine bir mektup geliyor, merak edip içini açıp ta okuduğunda, kendisinin trafik müdürlüğüne çağrıldığını anlıyor, çok gecikmeden hemen trafik müdürlüğüne gidiyor, kendisine bir fotoğraf gösteriyorlar, bakıyor ki, kendi arabası, bu araba sizemi ait? Diye soruyorlar, ne diyeceğini şaşırıyor, bana ait değil dese, aracın plakası ortada, mecburen evet bana ait diyor. Peki, bu arabayı süren kim acaba? Diye bu sefer sormaya başlıyorlar, ben değilim desem, bunu eninde sonunda araştırarak bulurlar endişesiyle evet benim diyor. Polis yetkilisi diyor ki, Peki, neden gece yarısı 03.00 sularında kırmızı ışıkta geçtin, bizimki mantıklı cevap veremiyor, çünkü suçlu olduğunu kendiside biliyor, sonuç itibariyle çalışan işçimize ne yapıyorlar biliyor musunuz? 1-Trafik para cezası 1000 euro uygulanıyor, 2-Trafik puan cezası işleniyor, 3-İki hafta Trafik eğitimi veriliyor, 4-Psikolojik destek eğitimi bir hafta boyunca veriliyor, 5-Gözlerinde problem vardır diye üç gün boyunca muayeneden geçiriliyor, 6-Üç ay boyunca trafikte gözetim altında tutuluyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin