Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

THY İçhat uçuşlarını ayrı bir terminalden yapmak zorundadır!!!

Bu yazımızda içhat uçuşlarımızda sürekli kullandığımız Atatürk hava limanı içhat terminalinde yaşanan sorunları paylaşmak istiyorum.

Yıllar önce yeni dışhatlar terminali devreye alınıp ,dış hatlar olarak hizmet veren terminalin iç hatlar terminali olarak devreye alınmasıyla iç hatlar yolcuları genel bir rahatlamaya kavuşmuştu. Bu verimli değişiklik ,bugünlerde artan yolcu trafiğiyle birlikte içhatları kullanan yolculara sıkıntılar vermeye başlamıştır.. DHMİ nin hizmet verdiği ve kontrol ettiği 32 havaalanı ile 12 havalimanı toplamında 44 alandaki içhat yolcu trafiği 2009 da 41 milyon yolcu iken(339 bin uçuş sayısı) ,2010 yılında bu sayının 50 milyona(409 bin uçuş sayısı ), 2011 yılında ise 65 milyonlara ulaşacağını söyleyebilirizi (2011 ilk 8 ay yolcu sayısı toplamı 38 milyon ,uçuş sayısı 386 bin)

Şimdi içhatlar terminalindeki karmaşıklığın yerlerini madde madde sıralayalım..

*THY ve Atlasjet keza diğer taraftan Onur air kontuarlarının bulunduğu bölgelerin bulunduğu koridorlar dar yapısıyla kuyruktaki yolcuların geçişini engellemektedir.

*Terminale gelen yolcuların araçtan iniş,ücret ödeme ,bagaj taşıma vb kaynaklanan terminal önündeki karmaşa ,bazı zamanlarda terminale girişde oluşan yoğunluk sebebiyle terminal dışına taşmaktadır.

*Açık pozisyona gelen uçaklardan terminale varan yolcular yalnızca 103 ara kapıdan giriş yapabildiklerinden, aynı anda bu kapıya gelen apron otobüsleriyle, yolcuların izdihamına neden olmaktadır.

*Terminal çıkışındaki taksi bulma,karşılamacılar,otopark ücretinden kaçmak için ana arterdeki araç kuyrukları Atatürk havalimanı içhatlar terminalini kasaba havalimanlarına benzetmektedir.Onlarca taksi müşteri bulmak amacıyla terminale boş gelmektedir ,kontrol noktası polisleri buna müsaade etmemelidir.

*İşletmeci şirket her boşluğu kiralayarak, gelir arttırmak isterken,terminal içinde adeta ücretsiz oturma veya dinlenme olanağı kalmamaktadır.Ana giriş kapısı x ray geçişi sonrası gate lere ulaşmak için diğer x ray den geçme koşuşturması yolcuları 100 m koşucularına benzetmektedir.

Özetle, terminale yolcunun bagajıyla gelmesini azaltacak tedbirlerin alınması ve ayrı bir terminal kurmak zaruri hale gelmiştir.Hava yollarının bu çözümleri DHMİ nezdinde koordine etme zorunlulukları vardır. Bu atılımı yapmak havayollarının kurumsal imajları gereği ivedi bir gereklilik halini almıştır.

Artık tüm gelişmiş ülkelerin iç ve dış hatlarındaki ulusal havayolları gerek global dünya yolcuları tarafından , gerekse ulusal yolcuları tarafından emniyet ve hizmet kalitesi sebebiyle daha çok tercih edilmektedirler. Bu tercihe mazhar olmak ve misafirlerine daha farklı üstün hizmetler vermek isteyen ulusal havayolları da, hizmet verdiği terminallerde bağımsız olacağı alanlara yönelmektedir.

 

 

Mesela genel havacılığın bulunduğu yerin etrafında ulusal havayolu dışındakı havayolları için bir içhat terminali kurulamazmı ?İç hatlar binası sağ tarafından itibaren VIP binası ile birleştirilemezmi ?

Yanısıra bu kadar yolcunun tercih ettiği bir içhat terminali bu derece kötü cafe ,yiyecek içecek alanları ,satış üniteleriyle teçhiz edilmemelidir.Zira içhatlar yolcusununda dışhatlardaki kadar konforu hakettiğini gözardı etmemeliyiz.

Bu önerilerimin yanında, terminallerde yapılan check-ın ,bagaj işlemlerininde bundan böyle şehiriçinde yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.Avrupa ve Uzakdoğuda uygulanan ve terminalleri oldukça rahatlatacak bu uygulama neden yapılmaz anlaşılır gibi değil ! Böylece terminal önlerindeki taksi kuyrukları,indi -bindi karmaşaları ,trafik polisi müdahaleleri ,bagaj taşıma zorlukları asgari seviyelere inecektir.

Şehrin muhtelif lokasyonlarında (Yenikapı ve Bakırköy İDO, Taksim,Mecidiyeköy,Maslak,Kadıköy,Avcılar vb ) ve metro istasyonlarında kurulacak bagaj check -ın merkezleri ve bu merkezlerden düzenlenecek shuttle seferlerinin terminallerdeki yoğunluğu önleyeceği kesindir.Yine şehrin turistlere yönelik büyük otellerinden yapılacak shutlle hizmetleriyle, bu merkezlerden getirilecek yolcuların terminallerde bagaj check -ın yoğunlukları asgariye indirilecektir.

Bunları anlamak için yolcu empatisini iyi kurgulamak ve bizzat yaşamak gerekir.

DHMİ nin ve havayollarının yaptıracağı bir anket bu fotoğrafı görmelerine yardımcı olacaktır.!....

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin