Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Bu bayram kurban siz olmayın

Bayramlarda Trafik kazalarının önlenmesi için geliştirdiğim projeleri birçok kamu kurumu ile paylaşmam sonrası ,konuya en çok duyarlılık gösteren İTO -İstanbul Ticaret Odası - yönetim kurulu kararıyla projeyi desteklemeye karar verdi.. Bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin verdiği izinlerle, kurban bayramında birçok üst geçit,viyadük,servis araçları ve şehirlerarası otobüslerde 750 adet döviz,5 bin adet afiş,25 bin reklam etiketi-sticker sergilendi Şehrin ana arterlerinde 200 adet billboard panosu kiralandı. Radyo ve TV kanallarında yayınlanan reklam ve alt yazılara ilaveten, araç sürücülerine yönelik 200.000 adet e-posta adresine "Bu Bayram Kurban Siz Olmayın Trafik Kurallarını Dikkate Alın,Dikkat Edin"mesajı iletildi.

Şüphesiz her hizmeti Devletten beklememek gerekir. Devlet halkıyla bütünleştiği ve birlikte ürettiği sürece halkından destek alır. Uzun yıllar slogan olarak duyduğumuz "Devlet Millet elele"sloganının bu bayramda farklı bir versiyonuyla harekete geçtiğine şahit olduk.

Uzun yıllar bayramlarda artan trend ile devam etmekte olan ve kader olarak algılanmaya başlanan trafik kazalarının önlenmesine yönelik eylem planınımızın sonucunda ,göreceli olarak kaza oranlarının düşmesine katkıda bulunmanın hazzını yaşamaktayız.

Son beş yılda araç sayısı yüzde 39 artarken kaza sayısı yüzde 92, maddi kayıp ise yüzde 150'den fazla artmış olup,son 5 yıldaki bayramlarda 16.971 ölümlü-yaralanmalı trafik kazası oldu. Bu kazalarda 1.130 vatandaşımız yaşamını yitirirken, 36.831 vatandaşımız da yaralandı. Yanısıra ölen insanların yüzde 16'sının 0-14 yaş grubundaki çocuklar olduğu da çarpıcı bir gerçek olarak önümüze çıkmaktadır.

Sosyal bir sorun olan trafik kazalarını ölen ve yaralanan vatandaşlarımız ve onların yakınlarıyla birlikte değerlendirdiğimizde de sorunun boyutları çok daha trajik bir hal almaktadır.

Üyesi olmayı istediğimiz AB ortalamasının 2 katı, diğer gelişmiş ülkelerin ise neredeyse 4 katına varan ölü sayısını Türkiye hak etmememektedir

5 gün süren kurban bayramlarındaki genel kaza fotoğrafına göz attığımızda, 2007 yılında 1463 kazada 63 kişi öldü,2955 kişi yaralandı.2009 yılında 1353 kazada 81 kişi öldü 3105 kişi yaralandı. Bu yılki 5 günlük kurban bayramında ise toplam kaza adedi 1491 ,kaybolan hayat sayısı 61 ve 3173 vatandaşımız yaralanmıştır. Geçen 2009 yılındaki 5 günlük kurban bayramı ile mukayese ettiğimizde , ölü sayısında % 24 azalış,yaralı sayısında % 2 artış meydana gelmiştir

Hükümetler, karayolu kazalarının ekonomik, sosyal, psikolojik ve tıbbi külfetlerinin farkına

varmalı ve bunu önlemede kendilerine düsen görevi yerine getirmelidir. Karayolu kazaları yalnızca kamu sağlığı meselesi değil aynı zamanda İNSAN HAKLARI konusudur.Global dünyanın bugünkü aktüalitesinde ,artık bundan böyle Türkiyedeki her siyasi parti hükümet programlarına trafik kazalarını nasıl önleyeceğini koymalıdır.

Hükümetler, "Ulusal Karayolu Guvenliği Eylem Planını"gelistirmeye ve bunu uluslararası

hedeflerle yüksek standartlarda uygulamalıdır.Parlamentoda karayolu guvenliği hususunda özel bir komisyon oluşturulmalı, "Ulusal Karayolu Guvenliği Gozlem Merkezi "kurulması ve karayolu güvenliği üzerine yasa çıkarılmalıdır

Ülkemizde en son 1998 yılında toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nun tekrar

toplanmasının zamanı gelmiş ve geçmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin