Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Motosiklet Terörü, Ehliyetsiz sürücüler ve Mağdurlar


Son yıllarda evlere paket servis hizmetlerinin   ve kurye şirketlerinin yaygınlaşmasıyla ana arterlerde, ara sokaklarda çokça gördüğümüz motosikletlerin  ,kazalarda da önemli roller oynadığına şahit olmaktayız.

Öncelikle sektörün genel fotoğrafını çekelim.Türkiye'de Motosiklet kullanmak için A2 sınıfı ehliyet gerekiyor. Bunun için 17 yaşını doldurmak ve trafik-motor-ilk yardım gibi derslerin yanında 10 saatlik sürüş dersi almak yeterli.Trafiğe kayıtlı toplam 16 milyon 42 bin 526 taşıtın yüzde 50 'sini otomobil, yüzde 162sını kamyonet, yüzde 16'sını- 2 milyon518 bin adet ile  motosikletler oluşturmakta.. 2005 yılında Türkiye'de motosiklet sayısı 1.441.066 iken, 2011 yılında 2.518.000 adet olmuş.Bir de İstanbul'a bakalım.2005 yılında motosiklet kullanan sayısı 75.873 iken, 2011  yılında  190.727 olmuş.Yüzdelik oranları ele alındığında, Türkiye geneli % 65, İstanbul'da %153 artış görülmektedir.

Motosiklet sürücüsünün   Trafik bilinci olması ve  motosikletin doğru şekilde kullanılması kaydıyla motosikletin , otomobilden daha güvenli olduğu bile söylenebilir.. Motosikletle iş yapan sürücüler , deyim yerindeyse kelle koltukta çalışıyor. Ellerindeki paketi,zarfı,sıcak gıdayı  kısa bir sürede yetiştirmek zorunda kaldıkları için kendi hayatlarını da, başkalarının hayatını da tehlikeye atıyorlar. Bu hız  ve teslimatı yetiştirme rekabeti trafiğin yoğun olduğu saatlerde onları kaldırımları kullanmaya kadar akılalmaz yarışlara sokuyor.Aldıkları bir evrakı zamanında yetiştiremezse ,şirket cezayı onlara kesiyor.Ne kadar fazla teslimat yaparlarsa o kadar başarılı ve bahşiş fazlalığı olması ,bu çılgınlığın en önemli argümanları oluyor. Birçoğu kafasında olması gereken kaskı elinde taşıyor. Kuralları mecburiyetten hiçe sayıyorlar. Bu kaos ortamında hemen her gün bir motosikletli  kaza geçiriyor.

Motosiklet hem ucuz hem de trafiğin rahatlaması açısından bir çözüm yolu.Motosiklet sürücülerinin trafik kazalarında araç içinde olanlara oranla 16 kat daha fazla ölüm ve 4 kat daha fazla yaralanma riskine sahiptir.Kaynak: Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları http://www.motordelisi.com/forum/surus-teknikleri/46569-motorsiklet-kazalari-ve-onlemleri.htmlAraba kazalarında sürücü ve yolcu güvenliğini artıran çok sayıda donanım vardır: kapı barları ve kaportası, emniyet kemerleri, hava yastıkları gibi. Motosikletlerde ise en önemli koruma malzemesi koruma başlığıdır. Yine deri ceket, pantolon ve eldiven yanında uygun ayakkabılar ve koruma gözlükleri de önemlidir.Motosiklet kazalarında yaralanma sıklıkla sürücünün fırlaması ve duran bir nesneye veya yere çarpmasına bağlı oluşur. Koruyucu başlıklar sert dış yapıları ile darbeleri emer ve dağıtır, ciddi kafa yaralanmalarını önler. Koruma başlığı orta, ciddi ve ölümcül kafa yaralanmalarını %60 ile %75 arasında azaltır.Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedeni kafa yaralanmalarıdır: Bu nedenledir ki birçok ülkede ve ülkemizde  koruma başlığı kullanılması yasalarla zorunlu kılınmıştır ve uygulanmaktadır.
Motosiklet kullanımı ayrı bir beceri gerektirir, araba kullanma ehliyeti olan herkesin motosiklet kullanamayacağı bilgisi ile motosiklet için ayrı bir ehliyet alınması zorunlu kılınmıştır. Ancak motosiklet kazalarında ya sürücülerin ehliyetsiz oldukları ya da yeterli tecrübe ve kullandıkları motosiklete özgü kullanma özellikleri ve sınırlarını bilmedikleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka ulusal sürücü eğitim programlarının oluşturulması, sürücü kurslarında yeterli ve tam eğitimin sunulması ve diğer araç sürücülerinin motosikletlerle aynı trafik içinde nasıl davranacağının öğretilmesi gerekir.

Ehliyetsiz motosiklet kullanımı  varolmakla birlikte,şu bir gerçek ki, bugün motosikletlerin büyük bir çoğunluğu trafik sigortası  ve kasko olmadan trafikte dolaşıyor. Nasıl olur, demeyin. Nedeni basit. Çünkü yeterli denetim yok. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'nin (TRAMER) açıkladığı verilere göre,  motosikletlerin yüzde 68.71'i trafikte sigortası olmadan trafikte dolaşıyor. Rakama bir daha dikkatinizi çekerim.. etrafta cirit atan motosikletlerin iki tanesinden birinde sigorta yok.Hal böyle olunca da,. Trafik sigortası olmayan motosiklet yaralanmalı bir kazaya karıştığında, hastane masrafları, tedavi giderleri kazada mağdur olan kişi tarafından karşılanmak durumunda kalınıyor.


Motosikletle  ticari hizmet gerçekleştiren  firmaların kurumsal bazda çalışmaları için denetlenmeleri  ve belgelendirmeleri gerekmektedir.YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin