Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Futbol Endüstrisi ve Gereçleri 1

Futbol Türk halkının çok büyükbir çoğunluğunun inanılmaz sevdalandığı sihirli bir spor. Keza Dünya da da öyle..Birçok evde ortalama aylık 50 TL bedel ödeyerek bütçelerin zorlandığı  bu spor dalına yapılan yatırımları uluslar arası mukayeselerle mercek altına almanın zamanı geldi hatta geçiyor. Zira son yıllarda yayıncı kuruluştan futbol klüplerine gelen yüksek meblağlar akılalmaz birşekilde yurtdışından futbolcu transferlerine yönelince ülke özellikle Afrika ve Güney Amerika kökenli futbolcuların istilasına uğradı.Kuşkusuz bu transferler onları pazarlayan simsar,komisyoncu,manager üçgenindekilerin ceplerini şişirmeye sebep oldu. Neticede bugün değirmenin suyu sorgulanmaya başlayınca, başta Türkiye süper lig olmak üzere, tüm klüpler akılalmaz bir borç sarmalından nasıl çıkacaklarını düşünmeye başladılar..
Futbolun altı gelir argümanı var. Seyirci,ürün satışları, futbolcu transfer ihracı,yayıncı kuruluş geliri ,sponsorluklar ve bağışlar .Seyirci kapasitemiz milli gelirle paralel olarak oldukça düşük bir sayıda seyir ediyor.  Bu sezon içinde Türkiye statlarında ortalama 14 bin taraftar takımlarını desteklemek için stattaki yerlerini aldılar. Avrupa'nın önde gelen ülkeleriyle kıyaslandığında, Alman Bundesliga ortalama 38 bin 933 futbolseverle Avrupa'nın en çok izlenen ligi olduğunu görmekteyiz. Yaptığım araştırmanın bir diğer ilginç yanı ise Alman ikinci ligi ortalama seyirci sayısının  Spor Toto Super Lig'i geçmesiydi. Bundesliga 2 olarak da bilinen Alman 2. liginde maçlar ortalama 15 bin 957 izleyiciyle izlenmekte.Diğer bir gelir argümanı  futbolcu   ihracıdır. 75 milyonluk ülkede ,yıldız futbolcu yetişmediğinden ,dolayısıyla futbolcu  ihracı yapılamadığından, her yıl bir elin parmakları kadar yurtdışına futbolcu ihraç edebilmekteyiz.. Gelirler bukadar kısıtlı olunca birçok klüp ,başkanlarının ekonomik gücü ile hayatlarını idame ettirebilmekteler.
Burada ana soru şudur ?Bu fantastik spor dalı milyar usd lerin tüketildiği bir yapıda  tüketilen bedel kadar başarılarla taçlanıyormu.? Makalemizin genel konusu bu olacak. Milli gelirin 10.000 usd ve asgari ücretin net 500 TL olduğu  ülemizde 2020 Olimpiyat Oyunları'na ve Avrupa Şampiyonası'na talip olup milyar liralar harcıyoruz?
Ekonomistlerin sürekli dile getirdiği cari açık aslında futbol endüstrisinde önlenemeyen bir şekilde sürüyor.!... Onlarca futbolcuya ödenen milyonlarca USD nin karşılığında alınan verim bunun en çarpıcı göstergesidir.!...

Aşağıdaki tabloyu iyi incelersek Türk futbolunun Avrupa futbol endüstrisindeki, yerini bir daha net olarak anlamamız mümkündür.

Futbol, halen bu çağda bile Britanyalıların oyunudur;. Ligleri bizim ligimizin 5 katı değerindedir; Maçlarını bir  tv kanalı değil, 200 tv kanalı yayınlar. Premier Lig, 5 değil 55 yıl Avrupa'dan men edilse, döndüğünde yine Avrupa kupası kazanacak hacme sahiptir.
Bugünlerde dile getirilen Avrupa kupalarına katılmamanın ülke futboluna getireceği darbeyi tahayyül etmek dahi istemem.Biz Avrupa kupalarında olmazsak UEFA 11'inciliğinden 53'üncülüğe düşeceğimiz öngörülmektedir.. Şampiyonumuz, 5 yılın bitiminde Devler Ligi'ne girmek için 3 ön eleme oynayacak.Üstelik kulüp puanları da sıfırlanacağı için kulüplerimiz hemen hiçbir turda seribaşı olamayacaklar).Kupalara 2017-2018'den itibaren katılan takımlarımız her sene başarılı olsalar bile bugünkü durumumuza dönmemiz için ekstra 5 yıl daha gerek. Çünkü UEFA, ülkeleri yalnızca son 5 yılda kazandığı puanları toplayarak sıralamaya sokuyor. Yani bu cezayı almamız halinde Devler Ligi'ne tekrar direkt takım göndermemiz için bize gereken minimum süre 10 yıl...
Bu 10 yıllık süreçte Türk futbolunda (hemen hemen) komple bir nesil Avrupa kupalarında hiç üst düzey müsabaka yapamayacağı için ulusal takım da bundan direkt olarak etkilenir, çok büyük bir ihtimalle uzun bir süre Dünya Kupası-Avrupa Şampiyonası da bize hayal olur. Bu uzaklaşma, yani uluslar arası turnuva alışkanlığını kaybetme hali de Euro 2020 adaylığımızı doğrudan etkiler.

Türk takımlarının Avrupa arenasında olmaması bu spor dalına gönül vermiş birçok insana verilebilecek en büyük cezadır.Aşağıda sizlerin konuyu daha iyi anlaması için futbol istatistikçileri tarafından yapılan tabloları bilgilerinize sunuyorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin