Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Futbol Endüstrisi ve Gerçekler 3
Ülkemizde futbola bakış açısı bu spor dalındaki sorunların ana kaynağıdır.

Gerek taraftarın, gerekse yönetenlerin olayı bir spor branşından daha farklı argümanlarla değerlendirmesi bu endüstrinin, daha rasyonel ilerlemesini engellemektedir

Türkiye'deki kulüp başkanı profiline baktığımızda, genellikle sanayici ve işadamlarından oluşan bir yapıyı görmekteyiz. Doğal olarak kulübün temsil ettiği vilayette doğmuş,yetişmiş işadamı gruplarına toplumdan gelen baskı veya bu işadamlarının toplumda daha medyatik olma ve kamuda iş yapabilme gücünü elde etme hasletleri onların belki de hiç anlamadığı alanlarda yöneticilik yapma talihsizliğine bürünmektedir.Kuskusuz bu makamlarda, is hayatında nirvanalara ulaşmış ve tuttuğu takıma daha fazla hizmet etmek isteyen değerli kulüp başkanları da vardır !...

Bu endüstri sürekli basari isteyen, başarısızlıkta basta kulüp başkanı, sonra yönetim kurulu ve futbol takımını acımasızca eleştiren bir taraftar yapısına sahip. Yani normal ticaret kurallarının işlemediği ve uzun yıllar tecrübe edilse dahi başarının yine de garanti olmadığı bir endüstri. Üstelik dernek statüsünde olan ve kendine has tüzüğü ile yönetilen ve olağan-olağanüstü genel kurulları olan bir yapı. Bu yapıda sık sık değişen yönetimlerden dolayı sürdürülebilir modern kulüp yönetim anlayışı henüz benimsenmemiş durumda. Bu kaçınılmaz olarak ekonomik sorunlara yol açmaktadır

Yıllardır kulüp seçimlerindeki adaylar, genel kurul üyelerine kurumsallaşmaktan bahsetmektedirler. Kulüplerin bir çoğunda bunu anlamayan ve kurumsallığı yasamamış yöneticiler mevcut. Birçok kulüpte personel yapılanmasında es-dost ilişkisi ile ise alımlarda" adama göre iş anlayışı hakim" .Bu klasik "her yerde adamım olsun, istihbaratım güçlü olsun" görüşünden kaynaklanmaktadır.

İşin temelinde alt yapı yatırımlarının çok düşük seviyede olusu kulüpleri genelde transfere bağımlı kılıyor. Oynanan futbolun ortalama kalitesi ve rekabetin sinirli olusu yeni seyirci yaratma açısından sorunlar yaratmakta. Çağdaş "scouting" "futbolcu arama" sistemi pek çok kulübümüzde benimsenmemiş durumda. Bu nedenle genel olarak pahalı transferler yapan ve ikinci liginde dahi birçok Afrikalı futbolcu barındıran bir ülke konumundayız. Teknik direktörlerimizin çoğu bir branşı yönetmekten çok, maç taktiklerine odaklı olarak çalışıyorlar.

Türkiye Süper Lig'indeki genç oyuncuların sadece%10'u Türkiye'den yetişmiştir. Yabancı oyuncuların oranı %35'e yükselmiştir. Bu yabancı oranı bir önceki seneden %28 fazladır. Genç oyuncular (17-19 yas) Avrupa'da sezonda ortalama 40+ maç oynarken, Türkiye'de bu sayı sadece 20'dir.17 yas kategorisine kadar basarılı olan birçok futbolcu, bu başarılarını devam ettirecek kulüp ve oynama sansı bulamamaktadırlar.

TFF(Türkiye Futbol Federasyonu) de sıkça başkan ve kurulların değişimi, sürdürebilir bir futbol yapılanmasını engellemektedir.

Transferlere bu sezon yaklaşık 135 Milyon USD harcanmasına rağmen Süper Lig'de yıldız
seviyesinde oyuncu sayısı son derece sınırlıdır. Son 10 yılda Türk Milli Takimi sadece 3
uluslararası turnuvaya katılabilmiştir. Yanı sıra Türkiye'de yıldız oyuncu yetişmemektedir. Avrupa piyasasında Türkiye'den yetişip giden ve takımında başarılı olan yalnızca 1-2 futbolcu sayabiliriz. Yıldız Genç Milliler 90'lardan bu yana sadece 4 turnuvada başarılı olabilmistir. Oyuncu yetiştirme konusunda Avrupa'da doğup büyüyen ve futbol oynayan gençlerimize umut bağlamış durumdayız. Başarının sadece transferle gerçekleşeceği inancı bir türlü değişmiyor. Genç oyuncularımıza fırsat vermekten korkuyoruz. Bütün bu sebeplerden uluslararası başarılarımız oldukça geride kaldı.


Profesyonel spor kulübü yöneticiliği bir meslek olarak henüz mevcut değil. Okullarımızda spora ve spor yöneticiliğine gerek lisans gerekse akademik düzeyde yapılan yatırımlar sınırlı. Oysaki kulüplerin kurumsallaşmış organizasyon semalarında bu konuda öğrenim görmüş personelleri istihdam etmesi verimlilik açısından çok gereklidir (bu konuda doğru yönde ilk adımı 2011 yılında TFF 40 öğrenciye spor yöneticiliği yüksek lisans programları için burs vererek başlattı)

TFF de sıkça başkan ve kurulların değişimi, sürdürebilir bir futbol yapılanmasını engellemektedir.

Bütün bu sebeplerden uluslararası başarılarımız oldukça geride kaldı.YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin