Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Toplu Taşıma Endüstrimiz, Global Dünyada Türk Markası Olma Yolunda


İstanbul Büyükşehir Belediyesinin son bes yılda başlattığı toplu tasım yatırımlarına İstanbul halkının alkış tutması gerekir.Tüm Türkiye'ye örnek olacak bu akıl dolu yatırımlara 17 Agustos 2012 de bir yenisi eklendi .Kadıköy-Kartal  metrosu. Dünyanın en hızlı kazılan tüneli unvanını alan 22 kilometrelik  metro , Kadıköy'den Kartal'a 29 dakikada gidiyor. Günde 1.5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu hattın maliyeti 1.6 milyar dolar . Metro üretiminin , ithal yakıt,ulaşımdaki zaman kaybı,trafik kazaları vb gibi ulaşımdaki  israf ekonomisini minimize etme argümanları kadar  anılan hattın,Kadıköy'den deniz ulaşımıyla da İstanbul'un istenilen noktasına ulaştırmayı sağlayacak olması önemini daha da artırıyor. .Metro hattı, Marmaray, Yenikapı-Hacıosman, Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında yolculuk süresini önemli oranda kısaltacak. Kartal'dan metroya binen bir yolcu için yolculuk süreleri; Kadıköy 29 dakika, Üsküdar 35 dakika, Yenikapı 47 dakika, Taksim 55 dakika, Otogar 66 dakika, Sarıyer  79 dakika, Havalimanı 79 dakika  olacak.Bu rakkamların vatandaşlarımız kadar turistler içinde önemi çok fazla. Mayıs 2012 de katıldığım Turizm acentaları  toplantısında  ortak görüş, İstanbul'un mevcut toplu taşım ağlarının turistler için diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde olmadığı yönünde idi. Bunun semeresinin de İstanbul'a gelen turist sayısında özellikle son 4 yıldaki artışlar olduğu gözlemine hak vermemek elde değil.

Türkiye'mizde 1923 yılına kadar varolan 4559 km  demiryolu ,Cumhuriyet sonrası 1940 lı yıllara  kadar 8637 km ye çıkarılmış.1940 lı yıllardan sonra duraklama dönemine giren demiryolu yatırımları Marshall yardımlarıyla birlikte,otomotiv sektörüne verilen ağırlıkla adeta durma noktasına gelmiştir.  Demiryolunun bir ülkenin  halklarını birbirine bağlayan,bölgeler arasındaki ekonomisini  geliştiren ,güvenlik anlamında ülke savunmasında mobiliteyi hızlandıran,temiz enerji tüketen en ekonomik ulaşım türü olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir..
Başta etrafımızdaki coğrafya olmak üzere birçok devletin imrenerek ve kıskanarak izlediği ve tamamen verim ekonomisi tezahürü olan bu yatırımların ilerde bir ürün gibi diğer ülkelere müteahhitlik hizmeti olarak gideceği günleri de göreceğiz.
Benimde görev aldığım bir oluşum içinde,  Pakistan'ın Lahore şehrinde  metrobüs  hizmetinin  verilmesi için büyük uğraşlar vermekteyiz.Lahore şehrinin ana caddelerinde İstanbul metrobüs güzergahlarının resimleri sergilenmekte ve bu güzel şehirde İstanbul da verilen hizmetin aynısının alınacağı günler için Lahore halkı umutla beklemektedir.Keza Suudi Arabistan Riyad şehrindeki metrobüs ihalesinde bir Türk şirketi önyeterliliği kazanmıştır.
Bunları anlatmamdaki amaç, Ülkemiz kendi halkının konforlu  ulaşımı için önemli bir ulaşım yatırımını gerçekleştirirken ,adeta ihraç edeceği önemli bir ulaşım teknolojisi  gerçekleştirmiştir.Şimdi bu ürünü devlet eliyle pazarlamanın ,yapılan yatırımları bir marka olarak sunmanın zamanı gelmiştir.Başta İstanbul Ticaret Odası ve Büyükşehir Belediyesi el ele vererek , yurtdışında uluslar arası toplu taşımacılık fuarları düzenlemelidir. Bu güç ve bilgi birikimi bu endüstride uzun yıllar hizmet veren birçok şirkette mevcuttur.Burada en önemli argüman metrobüs hattında hizmet verecek otobüslerin Türkiye de üretilme beceri ve teknoljisinin olmasıdır.Mercedes-Benz Daimler firması daha şimdiden İstanbul Büyükşehir  Belediyesinden  500 adet metrobüs siparişi almıştır. Dolayısıyla ihraç edilecek hizmetin tüm bileşenleri, Ulaştırma ve İnşaat mühendisliğinin  yanında ,kullanılacak otobüsler de yüzde yüz Türk malı olacak duruma gelmiştir.
Ülke ihracatına olağanüstü önem veren Sayın Başbakanımızın ve Ulaştırma  yatırımlarının öncüsü, Sayın Ulaştırma Bakanımızın Türk Cumhuriyetleri , Ortadoğu ve Afrika kıtasında çok ses getireceğine inandığım ,bu büyük potansiyelimizi değerlendirmelerini öneririm.

LAHORE/PAKİSTAN 21.AĞUSTOS-2012

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin