Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

İstanbul'a Göç Devam Ettiği Sürece İsraf Ekonomisi Durmayacaktır


Enerji  Tabii  kaynaklar Bakanimizin bu ay acikladigi "enerji ithalinin %63 u ulasim araclarina harcaniyor" aciklamasi ulasım argumanlarının ulkemız ekonomisi icin ne kadar onemlı oldugunun gostergesıdır.Bunun anlami arac sahipliligi arttikca ulkenin disa bagimliligi ve cari acigi daha da artacaktir.Basta belediyeler olmak uzere  ,maliye butcesi asiri ulasim yatirimlariyla aciklar vermeye devam edecektir.Ulasim  yatirimlarinin en buyuk gerekcelerinden biri artan nufus ve goc olgusudur.Gocden en cok etkilenen il İstanbul 'dur.
İstanbul  nufusu engellenemez bir yukselisle 20 milyon nufusa dogru hizla ilerliyor. 7 yil once isletmeye alinan metrobus artik gunun her saati tiklim tiklim sefer yapiyor.Metrobus geldikten sonra azalan karma trafik bugun yine eski duzeyinde seyrediyor.Ulasımın kordugume dogru gittigı ayan beyan ortada .Alınan tum onlemler ve milyon usd yatırımlara ragmen Avrupanın en kotu trafigi İstanbul da. Arac  sahipliliginde  su an itibariyle 4 kisiye bir aracin dustugu İstanbul ,Avrupa 'dakı gibi  her 2 kisiye bir aracin dustugu oranlara gelince ,icinden cikilmayan kordugum bir sehir olacak. Gocu onleyip sehirlerin insanlar icin yasanabilir hale getirilmesine harcanacak butceler,yedi tepeli İstanbul'u yedi tunelli istanbul sekline ceviriyor. Araclari daha fazla sirkule etmek adina yapilan tunellere harcanan paralarla kac okul ,kac park, kac hastane  ve kac universitenin arastirma gelistirme unitesinin desteklenecegini ,hesaplamaya dahi gerek yok .Bu kisir donguye dur denmenin zamani gelmis ve gecmektedir.Gocun ilk tetikledigi sektor ,Buyuksehirlere gelenlerin barinma ihtiyaci icin kacak yapilar oluyor.Gocle birlikte gelen sehirlesmemis  kultur.sehirin kulturunu algilayana kadar sehire kultur yonuyle negatif etkiler veriyor. Sorun, kırdan kente göç değildir. Sorun, kontrollu kentleşme yerine çaresiz insanların ve kentlerdeki kuralsızlığın çekiciliğine dayanamayan insanların göçüdür ve kentin mevcut mekanizmaları göç eden bu nüfusu asimile edememekte, aksine o nüfus kentliyi asimile etmektedir.Isin bu kismini sorgulayan maalesef hicbir birimi yada Sivil toplum kurulusunu gorememekteyiz

Almanya da bir sehirden digerine goc etmeniz bircok kurala bagli.Ornegin Hannover den Munihe gelmeniz bir dizi kurala ve gereklilige bagli. 1987 yılında Munih belediyesine trafik muhendislik uygulamalari icin gittigimde gordugum ulasim yogunlugu ile 2012 de turistik olarak gittigim Munih de ayni arac yogunluklarini gormem, Almanya da herne kadar ekonomik gelismisligin goce musaade etmemesi olarak gorulse de  bunu da bir sınırı olmasi gerektigi tezini bizlere orneklemektedir
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz İstanbul'a, 2009-2011 yılları arasında 889 bin 960 kişinin göç ettigini ifade etmektedir.İstanbul'a, 2007-2008 arasında 374 bin 868, 2008-2009 arasında 388 bin 467, 2009-2010 arasında 439 bin 515, 2010-2011 yılları arasında ise 450 bin 445 kişi göc etti.
İstanbul'un imkanlarından faydalanılmasının  karsılıgı ilk  tedbir   "oturma vergisi" alınması yoluna gidilmesidir.Bunu demokrasi veya ozgurluklere aykırı olarak ifade etmemek gerekir.
Buyuksehir Belediye Baskanımız Dr. Kadir Topbaş, 2006 yılında  İstanbul'a 50 yılda 12 milyon kişinin yerleştiğini, şehrin tarım alanlarının tamamının yok olduğunu, su havzalarının da tehdit altında bulunduğunu, İstanbul'un sanayi kenti olmaktan çıkarılması gerektiğini, böylece işçi göçünün önüne geçileceğini soylemektedir.

"İnsanların şehirler üzerinde olduğu kadar, şehirlerin de insanlar üzerinde hakları vardır"
.İstanbul' da ulasım adına herturlu cozum denenmistir. Metrobus yatırımının ilk verimliligi bugun tıkanma noktasındadır .Problem metrobus ,metro vb yatırımı degil onlenemez  kentli nufus artısınınn  getirdigi yukdur. Goc durmaz ise ulkenin kırsal kesimlerine yol  su elektrik  hastane okul olarak gidecek yatırımlar  ,İstanbul'un tunel  ,yol ,kavsak ,kopru benzeri yatırmlarına gitmektedir.Bu fotograf bolgesel adaletsizligin belgesi olmaktadir.

Turkiye'nin degerli burokrat ve siyasetcilerinin elbirligiyle bu gidisi sorgulamasi gerekmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin