Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

İstanbul'a göçü kim durduracak

İSTANBUL 'A GÖÇÜ KİM DURDURACAK !,GERÇEKLER VE POPÜLİZM.

Makale konusundan da anlaşılacağı üzere İstanbul yapılan devasa bütçeli yatırımlara rağmen kent bir türlü kültür yozlaşması ve ulaşım problemlerini çözemiyor.

Şehirdeki 3 milyon aracın 2 milyonu otomobil..Batıdaki araç sahipliliğine göre bu rakamlar çok düşük.Gelişmiş batı ülkelerinde bin kişiye 400 araç düşerken İstanbul'da kişi başına 145 araç düşmektedir.Böbürlene böbürlene dile getirdiğimiz, büyük ekonomik hedeflerin ulaşılacağı, Cumhuriyetin 100. Yıldönümü olan 2023 de, İstanbul nüfusu 18 milyon, motorlu araç sayısı 7 milyona dayanacak.İstanbul'un mevcut topoğrafyası 7 milyon aracı kaldıracak durumda değil. Ne kadar köprü,tünel,viyadük,kavşak yaparsanız yapın, öncelikle göçü durduramazsanız her yeri demir ağlarla ,metrolarla döşeseniz dahi, bu kaosu durduramazsınız.İstanbul bu haliyle modern bir köy olmaya doğru gidiyor. Ulaşımın sadece %18 inin raylı taşıma ile yapıldığı İstanbul metropolü diğer kentlerle karşılaştırıldığında ;Pariste bu oran %87,New York'ta %77 ,Tokyo'da %96 dır..Kuşkusuz bu oran farklılığında Milli gelirin payı çok önemlidir.. Çünkü raylı taşımanın km maliyetini, yerel yönetimler ulaşım bütçeleriyle karşılayamamaktadır. O halde yapılacak ilk iş yap-işlet-devret yöntemiyle şehrin mevcut ve gelişmekte olan coğrafyasına yönelik, raylı taşıma yatırımlarına hız vermektir.

Dünya da ortasından deniz geçen tek kent olan İstanbul 'da başarıyla hizmet veren İDO'nun özelleştirilmesinden gelen kaynağın, yine boğazdaki taşımaya yönlendirilmesi gerekir. Deniz trafiğinin etkin kullanılması için devletin vereceği sübvansiyon ,binlerce aracın tükettiği ithal yakıt tüketiminin azalatılmasına yönelik, daha pozitif bir uygulama olacaktır.Boğazın Avrupa yakasında Büyükçekmeceden,,Anadolu yakasında Gebze den başlayarak inşa edilecek iskelelerle her yakanın başı ile sonu arası bir deniz ulaşım ağı tesis edilmesi mümkündür.Şehrin iç kesimlerinden yapılacak expres seferlerle iskelelere yapılacak transferler, hem doyma noktasına gelmiş Metrobüs ulaşımı,hemde tek kişilik seyahatleri azaltacaktır.

Ancak bir şartla ,bu göçü engellemeye yönelik; kentden kente uzun ikamet amaçlı taşınmalara(araçlar dahil)müsaade edilmemesine yönelik kararlar, cesurca alınmadığı taktirde ,POPÜLİZM ' den vazgeçilmediği taktirde ,halkın sağlık ve eğitimine gidecek yatırımlar, İstanbul'un uçsuz bucaksız dağ,tepe,yer altı kazılarına gidecektir.Aşağıdaki rakamlar işin vehametini sergiliyor

* Her 4 dakikada bir kişi, İstanbul'a göç ediyor.

* Paris ve Londra'ya 60 yılda olan göç, İstanbul'da 2 yılda gerçekleşiyor.

* İstanbul'un nüfusu her gün 800 kişi artıyor.

* Trafiğe her gün 600 yeni araç giriyor.

* Göçlerle birlikte yıllık nüfus artışı yüzde 4.4 olan İstanbul'da, her yıl yaklaşık 400 bin nüfuslu yeni mahalleler kuruluyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin