Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

İstanbul'un şansı: Kararlı bir Başbakan ve sağlam bir ekip!..

Tüm karşı koymalara, kışkırtmalara ve eleştirilere rağmen; yıllardır sorunlar yumağı ile boğuşan İstanbul'u rahatlatacak projeler art arda devreye girmeye başladı...

Önce denizde; İDO...

Sonra karayollarında; Metrobüs, Tramvay ve tüneller...

Şimdi de İstanbul Boğazı'nın altından tüp geçit.

Bitmedi...

Sırada hızlı tren ve 'çılgın proje' olarak adlandırılan iki ayrı proje daha var.

İşin aslına bakacak olursak; tüm bu hummalı çalışmaların altında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Dünya Kenti İstanbul' hayali yatıyor. Erdoğan; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde hazırlıklarına giriştiği çalışmaları, Başbakanlığı döneminde tek tek devreye sokuyor.

İDO, Tramvay, Metrobüs ve 'yedi tepe'yi bir birine bağlayan tünelleri ilk aşamada devreye sokan Başbakan Erdoğan; 1902 yılında II. Abdülhamit Han zamanında Tünel-i Bahri (Tüp Geçit) Projesi adıyla tasarlanan Marmaray Projesi'ni de tamamlattı. Bu çalışmalar sonucunda; İstanbul Boğazı'nın iki yakası 11 tüp ile birleştirilmiş oldu.

Bunun 150 yıllık, asırların projesi olduğunu belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakan Yıldırım, "Tüplerde kayma olduğu yönünde çıkan haberlerin tamamı yalan yanlış. Bu proje sıfır riskle yapılan bir proje. Hamdolsun hiçbir insanımıza bir eziyet verilmeden yapılan birşey'' diyor.

Ve ekliyor...

Daha yapacak çok işimiz var.

Yeni hava limanı...

Yüksek hızlı tren...

Ve Kanal İstanbul Projesi...

Bakan Yıldırım'a gore; Ankara ve İstanbul arasındaki demiryolu ulaşımını 7 saatten 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı bu yıl sonunda hizmete açılacak.

Kanal İstanbul'da ise bir çok sorun aşılmış durumda...

Bakan Yıldırım, bu konuda da şunları söylüyor: "Çalışmalar 2 aşamada yapıldı. Bir tanesi, kanalın kendi yapımıyla ilgili. Bunu ağırlıklı olarak biz yürütüyoruz ama ikinci çalışma olan kanal etrafında oluşacak yaşam alanları, bunlarla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmaları var. Onlar da tamamlanmak üzereler veya tamamlandılar. Tüm bu son durumu sayın Başbakanımıza arz edip, bir değerlendirme yaptıktan sonra artık yapımla ilgili sürece geçmiş olacağız."

Kısacası; sevgili okurlar.

İstanbul ciddi bir değişimden geçiyor. Tüm bu çalışmalar yapılırken de; en hoşuma giden taraf...

Eski İstanbul'un; yani tarihi yarım adanın korunması...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile; iş yerleri ve konut alanları şehir dışına taşınmaya başlandı. Özellikle TOKİ aracılığı ile yapılan ve her keseye uygun konutlar ve iş yerleri ciddi talep görüyor.

Dileğim...

Yapılanların sekteye uğratılmaması...

Dileğim...

İstanbul'un bir dünya kenti olması...

Umutlu muyum?

Evet...

Çünkü; bu konuda çok kararlı bir Başbakan ve sağlam bir ekip var.

'Hayırlısı' diyelim......

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin