Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

Devlet Herzaman 18 Yaşındadır!

Gezi Parkı eylemleri, siyasi karalama kampanyaları, açılım sürecinin baltalanması ve daha bir çok olumsuz girişimimin; siyasi iktidarın kararlı tutumu karşısında amacına ulaşamaması birilerini rahatsız etti.

Yılmadılar...

Devreye başka oyuncular sokuldu.

Ve 17 Aralık'ta 'yolsuzluk ve rüşvet operasyonu' devreye sokuldu.

..........

Sonuç?

...

Dengeler alt üst oldu

..........

Yaklaşık bir aydır zirveden inmeyen dolar, 2.30 TL'deki kritik seviyenin aşılmasıyla 2.3360 TL ile yeni 'tarihi seviyeyi' gördü. Euro ise 3.2065 TL'ye yükseldi. Dolar, yılbaşından bu yana yüzde 8.6, euro ise yüzde 8 prim yapmış oldu.

Borsadaki endeks kaybı ise yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Bunun vatandaşın anlayacağı dildeki karşılığı şudur: Devlet kasasından milyon dolarlar uçarken, birilerinin cepleri ve kasaları dolar ve euro dolmuş oldu.

..........

Mevcut siyasi iktidarı 'köşeye sıkıştırmayı' amaçlayan bu girişimilerin ülkemize maliyetinin, 'maddi' anlamda ne kadar olduğunu rakamsal olarak ifade etmem zor.

Çünkü ekonomist değilim...

Ama 'manevi zararını' rahatlıkla söyleyebilirim...

Şu son bir ayda yaşananlar; içeride ve dışarıda ciddi bir ivme kazanan, her alanda kendini cesurca ortaya koyan, oyunda figüran değil başrol oynayan, oyun kuruculuğa soyunan ülkemize büyük bir darbe indirmiştir. Asker üzerinden oyununu tutturamayacağını anlayanların, son dönemde emniyet üzerine yüklenmesi, bunda başarılı olamayınca da yargıya yönelmesi oldukça manidardır.

Tüm bu girişimlerin sonucunda gelinen nokta şudur: Kilitlenmiş bir piyasa, morali bozuk bir ülke, iç ve dış dengelerin sarsılması...

..........

Peki...

Bu bağlamda bizleri rahatlatacak bir şey yok mu?

Var...

Mevcut hükümetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı/soğukkanlı tutumu...

Olaylar karşısında asla sendelemeyen, kararlı tutumu ile hemen karşı atağa geçebilen Başbakan Sayın Erdoğan, son olaylar karşısında da gereken müdahleyi yapmış ve yine dik bir duruş sergilemiştir. Bakanlarına, ailesine ve bürokratlarına sahip çıkmaktan kaçınmayan Sayın Erdoğan'ın kolay kolay pes etmeyeceği/etmemesi gerektiği ortadadır. Ülke çıkarlarını şahsi çıkarlarının üstünde tutan ve bu uğurda bir çok tehlikeyi göğüsleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile baş edilemeyeceğini anlayanların son kozu ise; bana göre piyasalar. Bunda bir nebze de olsa başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Gelinen noktada piyasalarda ciddi bir daralmanın olduğu, sıcak paranın ortadan kaybolduğu, ciddi rakamların yurt dışına çıkarıldığı net bir şekilde görülüyor.

İşin acı yanı; gelinen bu noktanın oyuncularından önemli bir kısmının içimizden birilerinin olmasıdır. Yani; oynanmak istenen oyunun piyonlarının aramızdan çıkmasıdır. Tarihin her döneminde olduğu gibi, günümüzde de ne yazık ki; içimizden birilerinin 'kendi çıkarlarını devletin çıkarlarından üstün tuttuğu' görülüyor.

'Dünya malının dünyada kaldığı' gerçeğini unutarak, hainlikte dış mihraklarla yarışmaktan geri kalmayan, 'tüyü bitmemiş yetimin hakkını gasp etmekte' tereddüt göstermeyen bu zavallılara söyleyecek bir çift sözüm var.

Unutmayın ki; tarih hainleri her zaman yazmıştır. Günü geldiğinde yine yazacaktır. Boşuna bir taraflarınızı yırtmayın; 'devlet her zaman 18 yaşındadır'... Günü geldiğinde demir yumruğunu kafanıza indirecektir. Ve şunu da asla unutmayın ki; son oyunlarınız da başarısız olacak ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin