Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

Amacımız Rizelilerin Mutlu Olması

Memleketi Rize'nin her anlamda yenilenmesi ve kalkınması için yerel seçime özel bir önem veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın; grup tolantısında bizzat ilan ettiği başkan adayı Prof.Dr. Reşat Kasap çalışmalarını sürdürüyor.
Başkentten geldikten hemen kolları sıvayan Prof.Dr. Kasap; 'Sıkmadık El Bırakmayacağız' sloganı ile seçmen ziyaretlerine başladı. İnsani ilişkilerinde oldukça başarılı olan ve her zaman hemşehrilerinin sorunları ile yakından ilgilenen Prof.Dr. Reşat Kasap, uygulamaya koyacağı programını da vatandaşlarla paylaşıyor. İl başkan yardımcıları; İsmail Kosif, Ali Haydar Er, Merkez ilçe başkanı ishak Alim ve çok sayıda teşkilat mensubunu da yanına alarak Rizelilerle bir araya gelen kasap; "Rize'de yatırımlar sistem olarak birlikte düşünülmeden yapılıyordu. Aslında yapılacak yatırımların birbiriyle uyumlu ve birbirini tamamlayacak şekilde düşünülerek yapılması gerekiyor. Bu manada AK Parti belediyeciliği ile Rize'de bu tür çalışmaların kurumlarla birlikte yapıldığını görmekteyiz. Bizim en büyük özeliğimiz kurumlarla diyalog halinde olup burada yaşayan insanların en mutlu şekilde hayatlarını sürdürmeleridir" diyor.
Yani; Kasap, yapacağı tüm faaliyetlerde vatandaşın ve kurumların bilgisine başvurarak, ortak bir noktada buluşulacağı tahhütünde bulunuyor. Halktan kopuk hiç bir icraatın amacına ulaşamayacağını söyleyen Prof.Dr. Kasap'ın önem verdiği konulardan birisi de; Bölge'nin en önemli kurumlarından birisi olan ÇAYKUR...
Prof.Dr. Reşat Kasap, bu kurumla da ortak çalışmalar yapmak istediklerini söylüyor. "Çaykur sadece Rize'nin değil, Türkiye'nin de en büyük kurumlarından birtanesidir. Belediye sınırları içerisinde hep birlikte neler yapabileceğimizi ortaya  koyarak ortak çalışmalar içerisinde olmak isteriz. Amacımız Rizeliler'in mutlu olmasını sağlamaktır. Ortaya çıkabilecek ortak projeler olursa birlikte dayanışma içerisinde bu projeler için çalışmak isteriz" diyen Prof.Dr. Kasap; bu konuda yeterli tecrübesinin ve uluslararası ilişkilerinin olduğunu söylüyor.
Yarısı yurt dışı olmak üzere 70'in üzerinde bilimsel çalışması bulunan Prof.Dr. Reşat Kasap'ın; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun AB müzakere çerçevesinde 'İş İstatistiklerini Geliştirme' ve 'Yerli Üretimin Tahminleri' konulu iki AB projesinin Türkiye Danışmanlığı'nı yaptığı göz önüne alındığında, başarılı çalışmalar yapacağından kimsenin kuşkusu olmasın.
Profesör Kasap'ın çalışmaları bunlarla da bitmiyor.
Halen Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı 2038 Projesi, Proje İcra Kurulu Üyeliği de yapan Prof.Dr. Kasap'ın; Başbakanlık Tanıtma Fonu, İŞKUR, TÜBİTAK, AB, Gazi Üniversitesi ve çerçevesinde; Rize, Karadeniz, Ankara ve Türkiye'nin genelini kapsayan bir çok projede danışman ve araştırmacı olarak görev aldığı biliniyor.
Yani; Reşat Kasap hoca, yerel yönetimler ve sorunları konusunda da bir çok başarılı çalışmaya imza atmış bir isim... Uygulamalı İstatistik (Ulaşım, Planlama, Kalkınma, Çevre, Endüstri, Ekonomi, Finans, Eğitim, Sağlık ve Fen Bilimleri, Mühendislik, İklim, Deprem ve diğer konularda); Kestirim (Geleceği Tahmin-Forecasting) ve Düzgünleştirme Yöntemleri; Araştırma Yöntemleri, Kaos Analizi; Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları, Günümüzde Proje Kültürü, Bölgesel Projeler ve AB Projeleri, Sosyo-Ekonomik Araştırmalar; Ulaşım, Planlama, Modelleme ve Simülasyonu gibi konular; Prof.Dr. Reşat Kasap'ın bizzat içinde yer aldığı çalışmalar. İyi derecede İngilizce bilen Reşat Kasap hocanın; Rize'nin uluslararası tanıtımında oynayacağı rolün de büyük olacağı ortada...
Kısacası...
Prof.Dr. Reşat Kasap; Rize için hazır.
Ve yaptıklarına bakıldığında; Rize'nin kaderini değiştireceği ortada...
Kendisine; çıktığı yolda başarılar diliyor; sonucun memleketim Rize için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin