Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

İnşaat Hamlesi Tarih Şehri İstanbul'u Katlediyor!

Fransa hükümeti 2013 yılında aldığı kararla okul ve sağlık kuruluşları ile yapımı halk ve devlet için çok gerekli olan inşaat faaliyetleri dışında hiç bir inşaatın yapılmaması kararı aldı. Kararın gerekçesi Fransa arkeolojik tarihi ve şehirlerin yaşanmaz hale gelişidir. Avrupa'nın gelişmiş birçok ülkesi bu kararı destekleyen meclis kararları alıyorlar. Şehre araç girişlerini zorlaştırıyorlar. Otomobil sanayiine eskisi gibi teşvikler vermiyorlar.
Ülkenin kalkınma modeli inşaat olunca, doğal olarak yeni yapılanmanın kudurmuş teşvikleri, tarihi kentleri de yaşanmaz hale sokuyor. Bunun en çarpıcı yeri Bahçeşehir-Halkalı-Seyrantepe koridorunda suç delili olarak çok net görünmektedir.
Otoyolların dünyadaki genel uygulaması etraflarına oto galerileri-satış amaçlı showroomlar, kurumsal reklam alanları, gezi alanları, yiyecek içecek cafeleri ve spor tesisleri şeklindedir. Birçoğumuz Avrupa otobanlarında buna şahit olmuşuzdur. Bina inşaatları ise minimum 2-3 km uzak koridorlarda yapılmaktadır.
Otoyol kenarlarındaki yapılaşmanın, Avrupa'daki en kötü uygulaması İstanbul'da Halkalı-Seyrantepe koridorunda tezahür etmiştir. Şimdi bu yanlış politikanın getirdiği sancıları yok etmek için anılan hatta metro çalışmaları yapılmaktadır. Kısaca trafik ve ulaşım bilimine aykırı yapılan uygulamalar, israf politikası olarak toprağa giden bir sarmal hal almıştır.
Gelişmiş ülkelerde genel kural "Şehirler insanlar içindir. Araçlar için değildir" şeklindedir. Bu ise araç trafiğini şehir içi trafiğinden izole ettirme ve caydırma uygulamalarıyla yapılmaktadır. Bir şehir ki her yeri katlı kavşaklarla doluyor ise, bu kent içinin çevre ve insan açısından katlidir.
Sevgili şehrimiz, dillere destan İstanbul; bugün 14 milyon otomobil, 90 bin kamyon, 600 bin kamyonet, 55 bin otobüs, 70 bin minibüs, 20 bin cip, 225 bin motosiklet ile felç olmak üzeredir.
Şehir nazım planları uygulanmadığı sürece, kentlerde trafik ve ulaşım otoriteleri oluşturulmadıkça hangi parti gelirse gelsin netice aynı olacaktır.
Şehrin raylı siteminin 140 km'ye, Hacıosman'dan-Yenikapı-Kartal'a gidebilme imkânları elbette alkışlanacak yatırımlar.
1997'de yapılan hesaplar, bugünkü nüfusa 2020 yılında gelebileceğimizi gösterirken, kent bu nüfusa 7 sene önce ulaşmış. Bu gidişle 2023'de 25 milyon olacağız. Bu gidiş 4. ve 5. köprüyü yapmanın sürpriz olmayacağını gösteriyor. 2017'de 600 km'lik raylı sistem öngörülmüş iken bugün bunun %25'ini gerçekleştirebilmişiz. Her yıl gelen %2,5 nüfus artış trendi ve 400 bin kişi kenti felç etmek üzere. Bu kaosa 10 yılda, 32 milyar TL harcamaya yazık değil mi?
Şehrine sahip çıkmaz isen, bir gün o şehir seni yutar. Çocuklarımızın geleceği ve yaşanılabilir bir şehir için inşaat faaliyetlerine son verilmesini talep ediyoruz... Mahmutbey gişeleri- İstanbul'un acıklı halidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin