Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

''Akıllı olun, bizi artık eskiyle karıştırmayın''

Demokratik düzenlemeleri, ekonomik büyümesi, dış politikadaki etkinliği ve en büyük sorun olan terörizm konusunda attığı cesaretli adımları ile etkin bir güç haline gelen Türkiye Cumhuriyeti'nin önü, yine çeşitli ayak oyunları ile kesilmeye çalışılıyor.
Masumane başlayan Gezi eylemleri ve sonrasında yaşananlardan bir sonuç elde edemeyen güçler; son oyununu, askeri birliğin bahçesindeki bayrağı gönderden indirerek oynadı. Beklenti o bayrağı indirme gafletinde bulunan zavallı piyonun vurulması idi. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini karartmak için bu oyunu sahneye koyanlar bir şeyi unutmuşlardı.
Recep Tayyip Erdoğan gerçeğini...
Ne oldu?
Aklıselim galip geldi ve Başbakan'ın sağduyulu yaklaşımı ile olay kazasız belasız atlatıldı. O gafilin vurulmamasının ülkemiz açısından ne kadar hayırlı olduğu; oyunu kuranların hüsrana uğramasından belli... Türkiye'nin beklenen oyuna gelmemesi, salyalarını akıtarak bekleyen çakallara adeta bir darbe oldu.
Bayrağı indiren zavallı da yakalanarak, gereken cezayı aldı.
Baktılar ki bu oyundan da bir sonuç alamayacaklar...
Bu kez de başka bir kaleye saldırdılar.
Hem de en tehlikeli bölgede...
Musul'da...
Irak Şam İslam Örgütü (IŞİD) Musul'daki Türk Konsolosluğu'na baskın yaptı. IŞİD militanları, Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsoloslukta 49 kişiyi rehin aldı.
İlginç olan...
Bu örgütün liderinin zamanında ülkemizde tedavi edilmesi...
Yani konsolosluğumuzu basan ve vatandaşlarımızı rehin alan örgütün liderini yedirip, içirip, tedavi etmişiz. Aynen; Saddam zulmünden kaçan Kürtlere kucak açtığımız gibi...
Sonuç?
Yaranamadık/yaranamıyoruz...
Bu son olayın tek bir açıklaması var...
Bölge'de güç olmaya başladığı, her geçen gün biraz daha ortaya çıkan Türkiye'nin önüne set çekmek. Özellikle Kuzey Irak bölgesinden çıkarılan petrolün ülkemiz üzerinden sevk edilmesi; birilerini ciddi olarak rahatsız etmeye başlamıştı. K. Irak Kürt yönetimi ile geliştirilen iş birliğinin bir şekilde baltalanması gerekiyordu ki...
Baskın gerçekleştirildi...
Peki ne olur?
Bence Türkiye bu konuda gerekeni yapar/yapacaktır da...
Ama burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta; böylesi sıkıcı bir durumdan siyasi malzeme çıkarılması. Bence bu huyumuzdan vazgeçmek, birlik-beraberliği ön plana çıkarmak ve sorunun çözülmesini sağlamak yegâne amacımız olmalı.
Ağzından salyalar akıtarak bekleyen çakallara verilecek en güzel cevap; bu olacaktır. Kavga ederek, ateşe benzin dökerek, ayrışarak, engel koyarak, açıkları ortaya dökerek bir yere varmamız mümkün değildir. Bunun örnekleri geçmişte yaşanmıştır; bundan böyle de yaşanacaktır.
Tüm bu yaşananları göz önüne alarak...
Ya 'BİZ' oluruz...
Ya da... Tersini düşünmek bile istemiyorum...
Bir uyarı da; Türkiye üzerine oyun kurmak için bir taraflarını yırtmaya çalışanlara... Ülkemizin büyümesinden rahatsız olan ve 2023 hedefini baltalamak isteyenler bence boşuna yırtınıyorlar. Çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son sözü Almanya'da söyledi: ''Türkiye artık sizin bildiğiniz Türkiye değil. O köprünün altından çok sular geçti. Akıllı olun, bizi artık eskiyle karıştırmayın. Yeni Türkiye'yi artık herkes kabullenmek zorundadır. Hiçbir çevre bize parmağını sallayarak istikamet çizemez, hiç kimse Türkiye'yi azarlayamaz.''
...
YETERİNCE AÇIK SANIYORUM...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin