Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Türkiye'nin Dramatik Şampiyonlukları

Avrupa'daki bazı birinciliklerimiz var ki yıllar boyu bizleri sürekli kahretmektedir. Bu derece Avrupa ile iç içe yaşayan Almanya'ya yıllardır binlerce işçi transfer etmiş, o topraklardaki disiplinleri görmüş, turizm vasıtasıyla o ülkelerdeki düzeni izlemiş ve o disiplinlere uyum göstermiş vatandaşlarımız, yurtdışında eğitimlerini tamamlamış yeteneklerimiz, hiç mi gördüklerinden ve yaşadıklarından etkilenmezler? Bu ülkenin trafik ve iş kazalarında yıllardır hiç kimseye bırakmadığı Avrupa liderliğinin sebepleri nelerdir? Uzun bir zamandır aklıma takılan bu soruların cevabını inanın hâlâ çözebilmiş değilim.
Bu arızayı 'kültürsüzlük' olarak ifade etsek; okumuş, aydın ve entelektüel milyonlarca kişiye haksızlık etmiş oluruz. Gen farkı desek; köklerimiz Orta Asya desek, uzun bir araştırmayı gerektiren bir iddia olur. Bizi yönetenlerin üslup ve davranışlarının toplum üzerindeki etkisi desek; tüm liderleri aynı kalıpta yargılamış oluruz. Sonuç olarak, bu soruyu siz değerli okurlara soruyorum. Neden böyleyiz? Tek sorumlu devlet midir? Neden insanımızın hayatının ve ailelerinin derinden etkilendiği, bu toplumsal vakalara bu derece kayıtsız kalmaktayız? Yılda 5.000 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı veya sakat kaldığı trafik kazaları ile yine yılda 2.000 işçimizin iş kazaları sonucu (maden, metal ve inşaat ilk üç sırada) hayatını yitirdiği ve yüzlercesinin sakat kaldığı, iş sağlığı ve güvenliği neden bu derece savsaklanır? Neden bizi üçüncü dünya ülkesi durumuna getiren iş kazalarında ve trafik kazalarındaki liderliğimiz yönetenleri rahatsız etmez? Hangi Bakanın veya Başbakanın ailesinde bu kazalarla karşı karşıya kalmamış olanı vardır. Hayat ve Devlet yönetimi yalnızca ekonomi midir?
"Türkler esir alınamaz" derler. "Hangi çılgın bana zincir vuracakmış" deyişi milli marşlarımızda yüksek sesle seslendirilir. Özgürlüğümüze düşkünlüğümüz tarihin her safhasına adeta kazınmıştır. Bu hiçbir kuralı umursamaz 'özgürlüğümüz' daha ne kadar sürecektir. Peki, yaşadığımız bu modern çağın insanlarının ortak yaşama bilincinin, "disiplin, denetim, saygı, sevgi ve kurallara riayet" olduğunu neden savsaklıyoruz?
Genellikle ruh sağlığı bozuk ve toplum içindeki davranışları, toplum düzenine ters olan kişilere öncelikle psikolojik tedavi tavsiye edilir. Yukarda anlatılan ve kabul edilemeyen durumumuzun fotoğrafının "Toplum Psikolojisi bazında" çekilmesinin zamanı geldi ve geçmektedir. Birileri bu şampiyonluğumuza müdahale etmez ise, daha çok canlar yitip gidecektir. Bu durumu ortadan kaldırmak için devlet erki süratle harekete geçmeli, trafik ve iş kazalarında acımasız cezalar devreye sokulmalıdır. Denetimler özel sektör eliyle yapılmalı, suiistimal eden kuruluşlar ve yöneticiler çok ağır cezalarla tecziye edilmelidir.
Ülkeye hizmet yalnızca milli geliri yükseltmekle olmuyor. Toplumun kronik hastalıklarının da tedaviye ihtiyacı var!

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin