Dr. Mustafa Üzeyir
Dr. Mustafa Üzeyir

Konka Hipertrofisi - Konka Büyümesi

Burun içerisinde her iki tarafta üçer adet bulunan konkalar burun fizyolojisinde önemli rollere sahiptir. Parmak şeklinde arkaya doğru uzanan konkalardan, alt konka en büyük olandır, orta konka daha küçük, üst konka ise en küçüktür. İçi yoğun kan damarları ile doludur bu sayede büyüyüp küçülebilir ve solunan hava bu konkalara temas ederek ısıtılır, nemlendirilir, partiküllerden temizlenir.
Konkalar erektil organlardır, büyüklükleri sabit değildir ve havanın ısısı, nemi, vücut faaliyetleri, vücut pozisyonu, hormonal değişiklikler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Normal burun fizyolojisinde sağ ve sol burundaki belli aralıklarla büyür ve küçülür. Mesela sırayla sağ konka şişerken sol konka küçülür. Buna nazal siklus ( döngü) denir.
Konka Hipertrofisi Nedenleri
Konkalarda, çoğunlukla alt konkada olmak üzere, solunumu engelleyecek derecede ve aşırı büyüme görülebilir ve burun tıkanıklığına neden olabilirler. Konka Hipertrofisi adı verilen bu durumda özellikle egzersiz yaparken ve uykuda burun tıkanıklığı hissedilir.
Konka Hipertrofisinin En Sık Nedeni Allerjidir
Sinüzit, tütün kullanımı veya pasif içicilik, kimyasal gazların solunması, hava kirliliği, burun açıcı sprey ve damlaların uzun süreli kullanımı da konka büyümelerine yol açabilir.
Septum deviasyonu da konka hipertrofisine neden olabilir. Septum deviasyonu bir taraf burun hava geçişini kapatacağı için karşı burundaki alt konka daha fazla çalışmaya bağlı olarak (kompansetuar olarak) şişme yapar.
Konka hipertrofisinin çeşitleri:
Burun etlerindeki şişlikler sıklıkla mukoz altındaki damarsal yapıdan zengin bağ dokusunun şişliğine bağlıdır. Nadir olarak kemik dokudaki büyümelerde burun tıkanıklığı yapabilir.
Alt konka hipertrofileri üçe ayrılır
1- Mukoz altı bağ dokusunun artışına bağlı konka hipertrofisi,
2- Kemik dokunun artışına bağlı konka hipertrofisi,
3- Hem kemik hem mukozal hipertrofinin birlikte görüldüğü mixed tip.
Konka hipertrofisi Tedavisi
Konka hipertrofilerinde ilaç tedavisi:
Serum fizyolojik ve deniz suları ile burun yıkama, burun tıkanıklığının sadece kısa süreli olarak giderilmesinde yararlıdır. Alerjik nedenle büyümüş konkalarda, antihistaminikler ve kortizonlu spreylerin uzun süre kullanılmaları gerekebilir.
Dekonjestan ilaçlarda kısa süreli olarak burun tıkanıklığını giderirler. Ancak, sürekli kullanılmaları uygun değildir. Yüksek tansiyonu olanlarda, kalp hastalarında, böbrek hastalarında, prostat büyümesi olan erkeklerde, yüksek göz tansiyonu olanlarda kullanılamazlar.
Burun açıcı efedrinli spreylerin kullanılması, kısa süreli olarak çok etkilidir. Ancak bu tür spreylerin özellikle çocuklarda 4-5 günden fazla sürekli kullanılması, konkaların daha da büyümesine ve burun tıkanıklığının artmasına yol açar. Çok uzun kullanımlarda burun içi dokularda kalıcı bozulmalar yapabilir.
Konka Hipertrofilerinde Konka Cerrahisi:
İlaç tedavisine yanıt alınamayan durumlarda bazı cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Burnun bir boru gibi tamamen açık olması istenilen bir durum değildir. Konkaların tamamen çıkartılarak burun hava geçişinin açılması başlangıçta hastaya faydalı ve rahatlatıcı gibi görülürse de zamanla burun fonksiyonlarının bozulmasına bağlı olarak hastanın şikâyetleri daha fazla artar ve tedavisi imkânsız bir hale gelir. Bu nedenle konkanın tümüyle kesilip çıkartılması doğru bir yöntem değildir.
Cerrahi tedavide tercih edilen yol konkanın görevini bozmadan bir kısmını çıkarmak veya küçültmeler yapmaktır. Solunan havanın kalitesinin ayarlanmasında çok önemli etkileri olduğu için, konkaların fazla küçültülmeleri doğru değildir.
Burun tıkanıklığı bir küçültme işlemi ile yeterince giderilemezse aynı işlem veya alternatif bir küçültme işlemi birkaç ay arayla tekrarlanabilir.
Küçültme İşleminde Uygulanan Teknikler:
Radyofrekans cerrahisi: Konkanın görev yapan yüzeyini bozmadan küçülme sağlaması amacıyla son yıllarda kullanılan en etkili cerrahi yöntemdir. Radyofrekans cihazından radyo dalgaları frekansında verilen enerji ile konkanın büzüşmesi amaçlanır. Bu yöntemde konkaların içine özel iğne ucuyla girilerek radyofrekans enerjisi verilip dokuyu bozmadan içindeki kan damarlarından zengin kısımda yeterli küçültme sağlanır. Bu girişim lokal anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat sonrası kanama ender olduğu için sıklıkla tampon gerektirmez.
Cerrahi küçültme
Mikrodebrider ile küçültme
Koterizasyon
Lazer ile küçültme
Radyofrekans, laser gibi yöntemlerde genellikle tampon konulmaz, ancak klasik cerrahi yöntem uygulanmışsa, kanamayı engellemek için burun içine bir veya iki gün süreyle değişik tamponlar konulması gerekebilir.
Konka cerrahisinden sonraki ilk hafta içinde burun içindeki şişme, kabuklanmalar, burun salgılarının artışı ve koyulaşması nedeniyle burun tıkanıklığı artar. Burun tıkanıklığının hemen düzelmesi beklenmemelidir. Tıkanıklıkta rahatlama 3-4 haftada olur. Bazan 6-8 haftaya kadar uzayabilir.
Konka Cerrahisinin Komplikasyonları:
En sık görülen komplikasyonlar kanama, yapışıklık, enfeksiyondur. Diğer cerrahilere göre daha nadir görülürler. En ciddi komplikasyonu konkanın tamamının alınması ya da cerrahiye yanıt olarak konkanın erimesidir. Boş burun sendromuna neden olur. Burunda kötü koku krutlanma ve tıkanıklık yapar. Deneyimli cerrahların elinde çok nadir görülür.

Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin