Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Gasp Kültürü!

Değerli News of Sky okurları, uzun bir zamandır yazılarımda ülkenin kültüründe temelden bir değişiklik yapılmasına yönelik yazılarıma şahit oluyorsunuz. Ancak ne yazık ki Devlet erkinin bu konudaki enerjisi yok denecek kadar az. Bir başka deyişle bu konu Devlet yöneticilerinin gündemine dahi bir türlü girmiyor.
Buradan ilan ediyorum, uzun yıllar ülkemizde insan hakları açısından bir "GASP KÜLTÜRÜ" almış başını gidiyor. Gaspa uğramış ve hakkını arama yetisindeki birçok insan devletin konuya sahip çıkmaması halinde, AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi)'de hakkını arayabiliyor. Sonucunda birçok insan milyonlarca TL tazminat alabiliyorlar. Peki, bu beceride olmayan insanlar ne yapıyor? Sinmiş köşelerinde sessizce "Tanrı'dan gelecek adaleti" bekliyorlar!... İşin en trajikomik tarafı da gaspın, bu ülkede artık kanıksanmış olma yolunda fütursuzca ilerliyor olmasıdır. Bahsettiğimiz gasp hırsızlık değil, bilakis insanların özgürlüğüne ve haklarına getirilen kısıtlama, baskı, şiddetle yıldırma, darp benzeri olayları kapsamaktadır.
Son günlerde izlediğimiz gasp eylemlerini hatırlayalım; Maden işletmecisi, işçilerinin yemeği dışarıda yeme ve dışarıya tuvalete gitme hakkını elinden almış. Madenciler idrarlarını pet şişelere yapmak zorunda kalmışlar. Her gün güçsüz görüldükleri için erkekler tarafından acımasızca dövülerek susturulan, hürriyetleri elinden alınan, en nihayetinde de katledilen kadınları düşünün! Şimdi bunlar hepsi bir gasp kültürünün uzantısı değil de nedir?
İstanbul'da yaşıyorsanız, trafikte her gün tanık olduğunuz zulmü hatırlayın! Kendi halinizde giderken, günde kaç kez hak gaspına uğruyorsunuz siz hesap edin. Hiçbir "trafik kültürü" almamış maganda sürücüler, önüne gelenin taksi şoförü olduğu yollarda uğradığımız slalom yapan kural tanımazların tacizleri yaşadığımız şehrin gerçekleri değil midir?
Yaya geçidinden geçeni görünce uygar ülkelerde olduğu gibi beş metre önce durması gereken sürücünün, aracını yayanın üstüne sürmesi, kural tanımazlıklar eyleminin adı olsa olsa gasp olabilir. Çünkü delice sürdüğü otomobiliyle zikzaklar çizenin veya direksiyonunda olduğu kamyonla üstümüze çıkmaya yeltenenin kastettiği şey canımız, özgürlüğümüz, malımızdır. Ve her yıl on binlerce insanın malı, hayatı ve hürriyeti Türkiye'de bu şekilde gasp edilir.
Anlayacağınız, 91'inci yılını kutladığımız Cumhuriyet'in en büyük sorunu, birçok kültürsüz insanın iliklerine kadar işlemiş "gasp kültürünün" metastaz yapması yani yayılmasıdır. Bu Gasp Kültürü ile yüzleşilmedikçe, işçiler gaspçı patronları daha da zengin kılmak için madenlerde ölmeye, terkedilen kocalar eşlerini öldürmeye, katletmeye devam edecektir.
Sorunun çözümü çocuklarımıza anaokullarından itibaren, birbirini sevmeyi, saymayı ve toplum içinde yaşama kurallarını öğretmekten geçmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin