Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

'Erdoğan çok sağlam bir adam...'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dünya basını önünde kullandığı sözler, içte ve dışta birilerini rahatsız edecek nitelikte. Diyor ki Putin; ''Erdoğan çok sağlam bir adam.''
...
Bir Türk siyasetçi için böyle sözleri duymak; hele hele de dünyanın kaderine hükmeden bir ülke liderinden duymak, bizler için bile garip geliyor. Çünkü; geçmişte yaşadığımız siyasetçi profili ile hiç de uyuşmayan sözler bunlar.
ABD ve Rusya liderleri karşısında 'dik' duramayan, bir şey olduğunda tavrını net olarak ortaya koyamayan, genelde 'ezik' bir siyaset anlayışını benimseyen siyasetçi modelinden...
Ne istediğini...
Ne söylediğini...
Nasıl bir tavır sergilemesi gerektiğini bilen...
Kararlı ve sözünün arkasında duran bir lider var artık karşımızda...
...
Belediye başkanlığından başbakanlığa, başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına uzanan böylesi zorlu bir süreci anlının akı ile atlatmasını bilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; içteki bu başarısını dışta da sürdürmeye devam ediyor. Özellikle ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapılan görüşmelerinde bu başarı net bir şekilde görülüyor.
Dünya lideri olarak görülen Obama ve Putin'in karşısında dik durmasını bilen ve gerektiğinde yanlışlarını söylemekten kaçınmayan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu tutumu; bu iki lider tarafından takdirle karşılanıyor. Çünkü; Erdoğan'ın olaylar karşısındaki tespitleri ve çözüm önerileri hep dünya barışını destekler nitelikte.
...
Özellikle İsrail-Filistin, İran, K.Irak, uluslararası terörizm ve G.Doğu sorunlarında atılması gereken adımları tek tek sıralayan ve kendi üzerine düşeni makam kaygısı olmadan dile getiren Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediklerine baktığımızda, ne kadar isabetli tespitler olduğunu açıkça görebiliriz. AB'nin tutumundaki yanlışları da aynı isabetli görüşlerle dile getiren Erdoğan'ın ne kadar haklı olduğunu, gelinen noktaya baktığımızda anlayabiliriz.  
Yüz binlerce insanın öldüğü olaylar karşısında tavırlarını kendi çıkarları üzerine belirleyen ABD, Rusya ve AB ülkelerinin yanlış yolda olduğu ve dünya barışının tehlikeye girdiğini söylemek, bugünkü konjonktürde yanlış olmasa gerek.
Rusya lideri Putin'in sözleri işte bu gerçeği ve Erdoğan'ın ne kadar ileri görüşlü bir lider olduğunu ortaya koyuyor: ''Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk, diğerleri de kendilerinin tebaası. Türkiye'de bulunduğum zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bazı konuları basın önünde konuşmayalım, yarın AB'den buraya gelirler, dedim. Erdoğan bana hiçbir çekincelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan çok sağlam bir adam. 'Bizim bir şey saklamaya niyetimiz yok' dedi."
...
Görüldüğü gibi; gerçekler artık su üstüne çıkmaya başladı. Türkiye'nin; dolayısı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölge barışı ve buna bağlı olarak da dünya barışının tesisi konusunda kilit bir rol üstlendiği ortadadır. Dünya siyasetine yön veren ülkelerin, artık bu gerçeği görmeleri gerektiği inancındayım.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da söylediği gibi; köprünün altından çok sular aktı.
Eskiyi unutun!..
Yeni ve güçlü bir Türkiye var artık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin