Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Amerika, Özgürlükler Ülkesi Mi, Polis Devleti Mi?

Ocak 2016'da ABD'ye yaptığım gezide, dünyanın en zengin ülkesindeki yaşamı bir daha aktüel hali ile görebilme fırsatını yakaladım. ABD, adeta bir "polis devleti". Polis ülkede her şeye hakim. Dışarıdan bakıldığında "ABD demokrasinin cenneti", "özgürlükler ülkesi" deyimleri tamamen bir algı operasyonu. Bir Amerikan vatandaşından duyduğum polisin kontrol uygulaması bu görüşümü teyit eder nitelikteydi. Bu ülkede Polis sizi aracınızla veya herhangi bir şekilde kontrole tabi tuttuğunda size 20 saniye konuşma hakkı veriyor, size itiraz etmiyor ve her türlü savunma veya yorumunuz yapabiliyorsunuz, polisin 21. saniyede sizi tutuklama yetkisi var ve uygun gördüğünde bunu uygulayabiliyor. Keza 2015 yılında meydana gelen "FERGUSON" olaylarında polisin mahalleyi abluka altına alıp mahallede oturanlara evlerine girmelerine izin vermeyip, otelde kalın yönlendirmesi de demokrasi yerine, Polisin o ülkedeki gücünü gösteriyor. Bunu Ülkemizde senaryolaştırdığımızda ise "idare et abi", "benim kim olduğumu biliyor musun", "şu çorba parasını kabul et lütfen" yaklaşımlarını çokça yaşıyor ve duyuyoruz! Özgürlüğün nerede olduğuna varın siz karar veriniz!.. Polisin bu ülkede çok önemli bir itaat gücü olmasında, uygulanan cezaların çok yüksek olmasının da etkisi olduğunu ifade etmeliyim.

Amerika'nın bir çok yerinde trafik kurallarına herkes harfiyen uyuyor. Bu yüzden yollarda büyük bir ahenk var. Sollayan, makas atan görme şansınız neredeyse sıfır. Hele o sol şerit var ya, muhteşem. Sağ şeritlerde trafik ağır ağır ilerken sol şerit hiç bir sorun olmadan yağ gibi akıyor. Herkes bir diğerinin aptalca hata yapmayacağından ve kuralları ihlal etmeyeceğinden emin. Amerika 160 km hızla gitmenin hapis cezası ile sonuçlandığı bir ülke. Üstüne bir de tehlikeli sürücü yaftası ile resimleriniz alınıyor. Daha düşük hızdan dolayı ceza alırsanız; hem 1000 Dolar ceza, hem de defansif sürüş eğitimleri için tüm gününüzü kursta ve psikolog testi ile geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Özürlü park yerlerine bir dakika dahi park ettiğinizde 150 Dolar ceza yiyorsunuz.

Yine yakın bir arkadaşımdan dinlediğim bir anekdotu sizinle paylaşmak isterim. Arkadaşım, anayol kenarındaki ceplerde oluşturulan araç park yerine giriyor, ancak bir öndeki araç park yeri itfaiye araçlarına ait ve park ettiği aracının tamponu, itfaiyeye ayrılan park alanına 40 cm tecavüz etmiş. Durum kamera ile tespit edildiğinde 5000 Dolar para cezası ve arabasının sigorta poliçesi primi otomatik artırıma maruz kalmış. Üstelik cezayı 24 saat içinde ödemezseniz ceza katlanarak gidiyor. Bu örnekte olaya şöyle bakılıyor. İtfaiye gibi önemli bir taşıtın alanına tecavüz edemez ve o aracın giriş ve çıkışını tehlikeye sokamazsın. Herkes özgürlük sınırlarını biliyor ve haddini aşmamaya çalışıyor.

Buradan çıkardığım sonuç kurallara uyumsuzluğun para cezaları ne kadar ağır olur ise ,itaatde o derece fazla oluyor. Bu uygulamalar yıllarca denendikten sonra bu hale geldiğinden ,Ülkemiz de de kurallar hakkında cezalar çok ağır uygulanmalı ve kolluk kuvvetleri her ne şekilde olursa olsun bundan taviz vermemelidirler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin