Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Türk Kulüpleri Neden Borç Batağında?

Bilindiği üzere Finansal Fair Play kurallarının uygulanmaya başladığı 2011 yılından itibaren Türk futbol kulüplerinin mali yapıları bunu kaldıramadı. Çünkü, kulüplerin  dışardan denetlenmeyen bir yapıları var idi. Uygulamanın başladığı yıllarda FFP 'yi hiç önemsemeyen kulüpler ve Yöneticileri, cezalar yağmaya başlayınca sistemin ciddiliğini anlamaya başladılar.

FFP kısaca ,Avrupa kulüp futbolunun genel mali durumunun iyileştirilmesi, Finansal Fair-Play olarak tanımlanmaktadır.


Kulüplerin kendi mali gelirleri ile harcamalarını başa baş dengelemek için, kurulan ve bağımsız olarak çalışan Mali Kontrol Kurulu, UEFA turnuvalarına katılan kulüplerin mali borçlarının olup olmadığını kontrol ediyor, şartları yerine getirmeyen kulüplere gerekli yaptırımları uyguluyor. UEFA turnuvalarına katılacak kulüplerin son üç yıllık mali raporlarını analiz edilerek değerlendirmeye alıyor.


UEFA Kulüp Sportif A.Ş lerinin KAP ta yayınlanmış ve uluslararası denetimden geçen bilançolarını değerlendiriyor. Aktüel inceleme sezonu 2012/2013,2013/14 ve 2014/15 değerlendirme periyotları için 2015/16 sezonunda yaptığı izlenim ile   30 milyon avro yu geçen toplam zararınız var ise kulüpleri  uyarıyor ve Kulüp yöneticileri  UEFA yetkili kurullarında  geleceğe yönelik tutarlı veriler ile kendilerini savunamıyorlarsa !.  aşağıdaki cezalar verilebiliyor.

a)Uyarı 
b) Kınama 
c) Para cezası 
d) Puan düşürme 
e) UEFA müsabakalarından elde edilen gelirlerin alıkonulması 
f) UEFA müsabakalarına yeni oyuncuların kaydettirilmesinin yasaklanması 
h) Kulübün sürmekte olan müsabakalardan diskalifiye edilmesi veya gelecekteki müsabakalara kabul edilmemesi 
i) Kulübün kazandığı şampiyonluk ya da ödülün geri alınması

J)Avrupa kupalarından belirli sürede men edilmesi

 

Diyelim ki, Varlık A.Ş kuruldu. Borçlar Devlet bankaları tarafından uzun vadeye yayıldı, ya sonrası   !...MEÇHUL ?

Çare, Türk futbol kulüp  gider bütçelerinin %10'unu altyapıya ayırması ve  5-10 bin TL maaşlı hocalar değil , gerektiğinde yabancı hocaları getirerek altyapıyı kuvvetlendirmekten geçmektedir. Her kulüp başkanının mali genel kurullarında Altyapıya ayırdığı bu bütçeyi anlatması ve genel kurul üyelerinin buradaki verimi sorgulaması sürdürebilirlik açısından çok önemlidir.

Almanya'da yeni Bayern Münih, İspanya 'da Barcelona , Real Madrid  benzeri uygulamalar böyle yaratıldı . Ancak tüm bu devrimlerin öncülüğünde ve liderliğinde  Ülke futbol federasyonları vardı.

Yanı sıra, yine yukardaki takımların kulüp üyelik sistemlerini incelediğimizde 100 bin ile 300 bin üyeye ulaşmış ve yıllık 300 avro aidatları bu kulüpler için sezon başında  en az 30 milyon avro  bir gelir bütçesi yaratmaktadır. Sorgulanması gereken Türk kulüplerinde genel kurul üye  sayıları neden max 15 bin üye ile sınırlanıyor. Kulüpler 100 bin üyeye geldiğinde ne gibi sıkıntılar bekleniyor? Bakalım bu Devrimi hangi kulüp başlatacak !..

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin