Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Trafik Kazalarını Umursamayan Devlet Bürokrasisi Mi, Firmalar Mı?

Türkiye'de motorlu araç sayısı 21 milyona yaklaşırken sürücü belgeli insan sayımızda 28 milyondur. Bir yılda trafik kazalarında ölen insan sayımız olay yeri resmi istatistiğe göre 3.524 kişi, yaralı sayımızda 285 bin kişidir. Bu yaralıları daha sonra yollarda, hastanelerde, evlerinde ölenleri 30 günlük bir zaman diliminde takip ettiğimizde bu rakam 9.500 kişiye çıkmaktadır. Yanı sıra karayollarında vurup kaçanların yaraladıkları veya ölümle sonuçlananlar normal olay olarak adli tıbba gitmekte ve bu rakamlar da istatistiklerde yer almamaktadır. Yani devletin yayımladıkları ölüm rakamları yaklaşık 1/3 te kalmaktadır.
Diğer yönden 285 bin yaralının yaklaşık % 10'nu 3-6 ay arasında geçici sakatlık yaşarken, yani iş ve gücünden yoksun kalırken, % 5'de daimi sakatlık yaşayıp tekerlekli sandalyeye veya koltuk değneklerine mahkûm olmaktadırlar.
Bir yıllık trafik kaza sayımız 1,2 milyon olup, kazaların maddi kaybı milyar usd ile ifade edilmektedir.
İşte Türkiye, bu acı ve riskli bir hayatı kendine çaresiz veya KADER diye zorunlu olarak kabul ederken, hükümetler, muhalefet ve TBMM bunu es geçmekte ve ancak 18 yaş üstü bir vatandaşın sürücü belgesi alması aşamasında trafik kurallarını öğretmeye başlamaktadır. İlk okul, orta ve lise eğitimlerinde verilen haftada bir saatlik derste göstermelik olmaktadır.
Türkiye'de sürücü uykusuzluğundan dolayı sık sık otobüs kazaları yaşanmaktadır. 12 Mayıs 2016'da Gelibolu'da meydana gelen kazanın sürücü uykusuzluğundan meydana geldiği ifade edilmektedir.
ÖNERİ: İtalya Napoli'de 2013 de meydana gelen trafik kazasında otobüsün şarampole yuvarlanması ile sonuçlanan trafik kazasında otobüsde bulunan 50 öğrenciden 37'sinin ölümü ile sonuçlanan kaza sonrası İtalya'da olağanüstü hal ilan ediliyor ve otobüslere DİGİTAL DİSK zorunluluğu getiriliyor. Cihaz çipli ve sürücüye tanımlanmış kart ile devreye giriyor. İç kamera bunu denetliyor. Sürücü, en fazla 13 saatlik çalışma içinde 4 saatte bir 45 dakika dinlenmek zorunda olup, 13 saatlik çalışma sonrası mutlaka 12 saat dinlenmek zorunda oluyor. DİGİTAL DİSK in ihlal algılaması neticesi, araç kontağı start edemiyor. Otobüsü hareket ettiremiyorsunuz.
İşte uykusuz araç kullanmayı önleyecek sistem ve Ulaştırma bakanlığına öneri...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin