Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Hala Yeni Sürücü Ehliyetinizi Almadınız mı ?

Türkiye'de sürücü ehliyeti sahibi, 28 milyon sürücüye, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, dağıtılması planlanan, yeni ehliyetlerde işlemler başladı. Yenilenecek ehliyetler 5 yıl içinde eskileri ile değiştirilecek.
İkametlere en yakın sağlık ocağı veya hastanelerden  alınacak sağlık muayene  raporlarının ,ilçe emniyet müdürlüklerinde finalize edilmesi ile yeni ehliyetlere sahip olmak mümkün.
Anılan işlemleri yaşamış biri olarak başımdan geçenleri ve sistemin AB normuna göre mukayesesini yaparak  eksikliklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Yeni ehliyet  alımında, öncelikle Aile hekimi veya hastaneden alacağınız sağlık raporunu elde etmeniz ve ayrıntılarına girmeyeceğim ödemeleri ilgili bankalara yapmanız ve dekontlarını muhafaza etmeniz  gerekiyor.
Aile hekiminiz tarafından yapılacak göz muayenesinde başarılı olmadığınız taktirde,  bir hastanenin göz doktorundan, elinizdeki rapora onay imzası almanız gerekiyor.(ben bu işlem için yanlış onaylardan dolayı, üç kez sağlık ocağına tekrar dönmek ve iki ayrı göz doktoruna tekrar muayene olmak zorunda kaldım)
Tüm işlemleriniz sonunda İlçe Emniyet Müdürlüğü memurları raporunuz ve evraklarınızı tam olarak değerlendirdiğinde, ehliyetiniz 5 gün içinde adresinize teslim ediliyor.
Tavsiyem, gerekli evrakları mutlaka ilgili web sitelerinde çok iyi incelemenizdir. !..
Yeni Ehliyetlerin faydaları; AB normlarına uygun hertürlü bilgi mevcut, uluslararası karayollarında 88 ülkede geçerli (yurtdışında araç sürmek için  Turing Kurumu tarafından 450 TL  karşılığı verilen uluslararası sürücü belgesi çıkartmaya gerek kalmıyor), hangi yıla kadar,  hangi araçların  kullanılabileceğini  içeren vize süreleri belirtilmekte, ehliyet içindeki chip vasıtasıyla tüm trafik geçmişiniz buraya yüklenebilmekte...
Peki bu ehliyetlerin veriliş şekli AB normlarındamıdır? Kısmen hayır !..Çünkü  bir devrim olarak başlatılan bu fırsat çerçevesinde,  sürücülerin uyku apnesi hastalığı, reflekslerinin yerinde olup olmadığı, uyuşturucu alışkanlığı , sürüşü etkileyen ilaç alışkanlığı olup olmadığı, alkoliklik durumu test edilmiyor.
Sürücü ehliyetlerinde sağlık kontrolü bu kadar baştan savma yapılmamalıdır. Zaman alsa da bu işlemlerin yapılması halinde trafik kazalarında yılda 3.500 ölü,200 bin yaralı(olay yeri verileridir, gerçekte üç katı fazladır) insanımız daha az etkilenecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin