Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Demokrasi Uçurumdan Döndü !..

15 Temmuz 2016 günü ülkemizin üstünden adeta bir silindir geçti. Genlerimizin derinliklerinde travmalar yaşayarak hissettiğimiz o gece, yıllardır yaşamadığımız, görmediğimiz, etkilenmelerle dolu saatler yaşadık. Adeta ülke halkı o gece sabaha kadar uyumadı. Üzerimizden geçen F16 uçaklarının tonlarca bomba atılmışçasına oluşturduğu ses hakikaten inanılır gibi değildi. Kimileri evinden korku ve heyecan ile dualar ederek devlete destek verirken, kimileri de kahramanlık örneği göstererek havalimanları, kışlalar, emniyet binaları, benzeri stratejik yerlere koşarak DEMOKRASİ VE DEVLET'e sahip çıktılar.
Mutlaka bu travmanın sonuçları kısa vadede geçmeyecek, ancak cuntanın darbe girişimi olumlu sonuçlansaydı, senaryo aynen aşağıdaki gibi gerçekleşecek ve uzun yıllar bir daha bu günlerimizi göremeyecektik!
Cunta başarsaydı;
Teokratik -Şeriat devlet çalışmaları başlayacak,
Cumhuriyet rejimi rafa kaldırılacak,
Ekonomi ve mali piyasalar alabora olacak,
Kredi kuruluşları yatırım yapılamaz ülke değerlendirmesi yapacak,
Yabancı sermaye süratle paralarını yurtdışına çıkarmaya çalışacak,
Yatırımlar duracak ve özgürlükler askıya alınacak,
Darbeciler kendilerinden olmayan halka baskı uygulayacaklardı...
Ancak çok farklı ve çoğumuzun beklemediği şeyler oldu. Sayın Cumhurbaşkanının halkı sokağa davet etmesi ve çok hızlı organize olan halkın tepkisi, darbe girişimini önleyen esas önemli unsurdu. Dünyada halkın tepkisi ile önlenen ender kalkışmalardan birini yaşadık. Bu şeref TÜRK HALKININDIR. Darbecilerin halktan hiçbir destek alamaması da darbe girişiminin başarısız olmasının asıl nedenlerindendir. Ölenlere Tanrıdan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.
Kuşkusuz bu darbenin bir daha olmaması için yeni önlemler almak ve darbenin önlenmesine yönelik kurumsal tedbirler almak gerekir. Bir zamanlar yaşanan banka batışları, alınan tedbirler ile nasıl artık tehlike olmaktan çıktı ise, alınacak sıfır risk önlemleri ile bunun da önüne geçilmesi mümkündür.
Ancak, bunun için devlet yapılanmasını kurumsal olarak oluşturmalı, siyasi değişimlerden Devlet bürokratları etkilenmemelidir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi uzun yıllar devlette çalışarak uzmanlaşmış personel asla iktidarların değişiminden etkilenmemelidir. Almanya, Fransa benzeri ülkelerde seçimler sonucu veya diğer zamanlarda çok üst düzeyler hariç, uzman kadrolar değişmemekte ve bu yasa ile koruma altına alınmaktadır. Yaşanan darbe girişiminde Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Bakanlıklarda yaşanan kadro değişimlerinin ve siyasi yapılanmaların çok etkin olduğunu görmekteyiz.
Uyarmaya çalıştığım önlemler alındığı takdirde kadroları yetersiz siyasi partilerin (!) başka grup ve yapılardan ihtiyaç karşılamasına da gerek kalmayacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin