Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Türkiye Trafik Kazalarında Gerçek Ölü Ve Yaralı Sayılarına Ulaştı !..

Türkiye'deki trafik kazalarına ait datalar 2015 yılı itibari ile uluslararası normlarda elde edilmeye başlandı. OECD, Trafik kazaları ile ilgili  verileri IRTAD-  The International Traffic Safety Data and Analysis Group tarafından sağlamaktadır. OECD tarafından  Dünyadaki 38 ülkenin yıllık Road Safety Annual Report -Yol güvenliği yıllık raporları yayınlanmaktadır. Anılan raporlar uluslararası standartlarda olmadığında, WHO (Dünya Sağlık örgütü) de yayınlarında o ülkenin verilerini yayınlamamaktadır.
Emniyet Genel Müdürlüğü/Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda 2015 yılında ilk defa kaza yerindeki yaralıların bir aylık takipleri yapılmış ve Trafik kazası sonucu hafif/ağır yaralı insanların vefat edenlerinin sayısı bulunmuştur. Böylece uluslararası normlardaki veriler oluşturulmuş ve uluslararası verilerin yayınlarında Türkiye 39. Ülke olarak yer almıştır.
Tabloda son 10 yılda Türkiye'de oluşan trafik kazaları ve 2015 yılında oluşan veriler görülmektedir.
Türkiye'de  haziran 2016 itibari ile 20.5 milyon araç ve 21 milyon ehliyetli sürücü mevcuttur. 2015 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin %40,7'si sürücü, %35,3'ü yolcu, %24'ü ise yayadır. Trafik kazalarında ölenler ve yaralananlar cinsiyetlerine göre incelendiğinde ise ölenlerin %76,4'ünün erkek, %23,6'sı kadındır.
Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları %89,3 ile ilk sıradadır.
2015 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına karışan toplam 290 bin taşıtın %51,5'i otomobil, %16'sı motosiklet, %15,7'si kamyonet, %3,1'i minibüs, %3'ü kamyon, %2,4'ü otobüs, taşıtlarıdır.
2015 yılında meydana gelen 183 bin ölümlü yaralanmalı kazanın aylara göre dağılımına bakıldığında Temmuz ayı %11 pay ile en fazla kazanın meydana geldiği ay olurken, haftanın günlerine göre bakıldığında ise ölümlü yaralanmalı kazalar %14,9 pay ile en fazla Cumartesi günleri gerçekleşmektedir. 183 bin ölümlü yaralanmalı kazanın %66,7'si gündüz, %30,3'ü gece olduğu görülmektedir.
Bir yılda trafik kazalarında 7.530 kişinin ölmesi açıkça bir katliamdır. Bunun önüne geçmek yalnızca yol yapmak ile sağlanamaz.
Eğitimin ivedi her alanda yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin