Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

İstanbul'da Metrobüs Kazaları Nasıl Önlenir

2013 yılında İstanbul Metrobüs sisteminin kopyalandığı, Kolombiya/Bogota  ve Brezilya/Sao Paulo'ya yaptığımız,  Metrobüs ulaşımı teknik inceleme gezisinde gördüğüm en önemli detaylar;
Metrobüs hatları duraklarda çift şerite ulaşarak 2. Şeritten Express hatlı çalışabiliyor. İstanbul'da olduğu gibi çok sık aralıklar ile duraklar yok. Araçlar ful kapasite yolcu dolu değil. Yol genişlikleri ve emniyet şeritli teknik normlarda imal edilmiş.
İstanbul'daki sistemde sık sık kazaların meydan gelme nedenlerine yönelik önerilerimin bu kazaları en az % 50 azaltacağı kanaatindeyim.
İETT'nin yaptığı Metrobüs kazaları araştırmasına göre, 5 yılda şoförden kaynaklı 106 kaza yaşandı.
Metrobüs kazalarının ilk nedeni sürücüler, 2. nedeni yol standartları ve araçlarda eksik güvenlik ekipmanlarıdır.
Geçtiğimiz sene Metrobüsün karıştığı ve yaralıların olduğu ya da maddi hasarın meydana geldiği 15 büyük kaza yaşandı. Kazaların 9'u metrobüs yoluna giren diğer araçlar nedeni ile birkaçının sebebi ise Metrobüsün kontrolden çıkması olarak meydana geldi.
İETT 2017'de Metrobüste yaşanan kazalar ile ilgili uçaklarda kullanılan "kara kutu" projesini hayata geçirmeyi planlıyor. Bu kara kutu ile yol-sürüş güvenliğinin artması ile kaza sayılarının düşürülmesi ve yolcu konforunun arttırılması hedefleniyor.
2012 yılında Pakistan /Lahore'da kurduğum Metrobüs sistemi sayesinde elde ettiğim tecrübeler ışığında, İstanbul Metrobüs sisteminde alınması gereken önlemler şunlardır;
1- İlk önlem normal trafik ile Metrobüs yolunu izole eden aradaki bariyerlerin güçlendirilmesi olmalıdır. Enerji sönümleyici ve yönlendirici bariyerler veya min 1,5 m yükseklikte beton bariyerler kaza sırasında; aracın karşı şeride geçmesini engellerken, ses yalıtımı özelliğiyle de çevre ve trafik güvenliğine katkı sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre beton bariyerler; psikolojik olarak sürücülerin daha dikkatli araç sürmesini de sağlıyor.
2- Sürücü çalışma süreleri 3 saatlik sürekli çalışma +1 saat dinlenme + 3 saat çalışma şeklinde olmalıdır. Sürücüler evlerine servis araçları ile gidip-gelmelidirler. Tüm sürücüler her ay psikoteknik testlerden geçirilmeli ve psikolog gözetiminde  olmalıdırlar. 50 yaş üzeri sürücü Metrobüsde çalışmamalıdır.
3- Tüm araçlara 50 km/h hız sınır limitörü, araçlar arası takip koruma mesafe sensörü monte edilecek, klimatize edilmiş ve yolcudan tamamen izole sürücü kabini yapılacaktır.
Bu önlemler alınmadığı sürece bu kazalar sürüp gidecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin