Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Ömrümden Uzun İdeallerim Var

Bu başlık Sn Suna KIRAÇ'ın kitabının başlığı. Geçen ay kütüphanemden alıp bir solukda okuduğum bu kitap vasıtası ile ülkemizin en büyük holdinglerinden Koç Holding'in yönetim şekli, şirketlerde aile ilişkileri, eğitime katkıları ve benzeri faaliyetlerini öğrenme imkanı buldum.
2006 yılında yayımlanan,tüm geliri TEGV'na bağışlanan  kitap, 100.000'in üstünde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.
Suna KIRAÇ'ın Vehbi KOÇ'tan sonra Holding'e yaptığı katkılar ve vizyonu adeta macera romanı gibi.
9 yıldır ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele eden ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç'la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 2007'de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile halen hizmet yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor.
Ülkemiz ekonomik ve politik darboğazlardan geçmektedir. Geldiğimiz bu nokta geçmiş senelerin birikimi ve geçmiş yıllarda toplumun her ferdinin kendisine düşeni yeteri kadar yapmamış olmasından kaynaklanmaktadır.
Ülkeler ve insanlar durup dururken darboğaza girmiyor. Yanlışlıklar ve sorumsuzluklar bu sonucu yaratıyor.
Ülkemizin tüm sorunlarının altında yatan gerçek, EĞİTİM EKSİKLİĞİ'dir.
Ekonomik gelişme için; bilim çağına uygun, aydın, sağduyulu, kendine güvenen, hoşgörülü, kendini sürekli yenileyen, sorgulayan, araştıran, çözüm üreten, ulusal ve evrensel değerlere inanan, kültürümüz ve uygarlığımıza gönül verecek gençleri yetiştirmemiz gerekmektedir.
Netice olarak; herşeyi Devlet'den beklememek gerekir.
Büyük Holdinglerin bilgi birikimlerini, sanayideki imkanlarını, seçilmiş ve başarılı öğrencilere sunması gerekir. Unutulmamalıdır ki, Çin Mucizesi 1990'lı yıllarda 5.000 Doktora öğrencisinin ABD ve AB ülkelerinde aldıkları eğitim ile gerçekleşti.
Koç Holding ve Sabancı Holding Türk özel sektörü tarafından kurulan en başarılı Üniversiteleri yarattılar. Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi bu konuda en başarılı uygulamalardır. Uygulanan ücret politikaları her ne kadar pahalı olsa da, başarılı öğrencilere uyguladıkları burs kategorileri vasıtası ile birçok öğrenci burslu olarak bu Üniversitelerde eğitim görmektedir. Çağdaş ülkeler bazında eğitimin verildiği bu okulları kuran iradeye tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin