Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Türkiye'de Öğrenciler Neden Mutsuz?

Toplumların ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını oluşturan en önemli özellik, insan yetiştirme modelidir.
Çocukların yetiştirilmesi (pedagoji) sürecinin düzgün işlemesi, sağlıklı bir toplum yapısının oluşturulması açısından önemlidir. Bu durum, aynı zamanda toplumun ilerlemesi ve gerçek anlamda gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Türkiye'de eğitim sistemi, ilkokuldan başlayarak üniversite sonrasına kadar, kelimenin tam anlamıyla sınav merkezli hale gelmiştir. Eğitim sistemimiz, öğrencileri eğitmek, onların çok yönlü olarak gelişmelerini sağlamak yerine, her yıl milyonlarca öğrenciyi merkezi sınavlara hazırlayan bir yapıya bürünmüştür.
Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı - PISA 2015 sonuçlarıyla, Türkiye,  gelişmiş dünya ülkelerinden ayrılmaya ve uzaklaşmaya başlamıştır. PISA imtihanlarına katılan 72 ülke arasında  öğrencilerimiz, fen bilimlerinde 52., okuma becerilerinde 50., matematikte ise 49. sırada yer almıştır. 2015 sonuçlarının her üç alanda düşüş yaşaması, "Neden böyle oldu?" sorusunu akla getirmektedir.
PISA'nın raporunda Türkiye'nin; 28 OECD ülkesi öğrencileri içinde 'yaşam memnuniyeti' sıralamasında 10 üzerinden 6 puanla son sırada yer aldığı bilgisi medyada yayınlandı. On beş yaş düzeyindeki öğrencilerin %28'nin hayatından hiç memnun olmaması OECD'nin yüzde 11'lik ortalamasının neredeyse üç katı...
Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Tercan, matematik öğretiminde zekâ problemi değil sistem ve yöntem problemi olduğunu iletiyor.
PISA sonuçlarında öğrencilerin başarılı olamaması bilgiyi gerçek yaşama uygulayamadıkları, okullarımızda öğrencilerin bilgiyi ezber düzeyinde öğrendikleri, yani sorgulamaya dayalı bir eğitim anlayışının olmadığı, öğrenilen bilgilerin günlük yaşamla ilişkilendirilmediği, bilgilerin alt ve orta düzeyde öğrenildiği sonuçlarına ulaşmak mümkündür.
Ez cümle, ekonomik refah ve barış içinde bir toplum için,  eğitim sistemimizin gelişmesi gerekmektedir. Toplum bireylerinin birbirine saygısız davranışlarının çözümü ve sosyal yaşamdaki dengesizliklerin ilacı eğitimdir.
Eğitim konusunda başarılı ülkeler ile işbirliği yapmak, çağdaş eğitim sistemlerini öğretmenlerimize öğretmek, köprü ve otoyollara yapılan yatırımlardan daha hayırlı bir eylemdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin