Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Ülkemin Dünya Çapında Turizm Değerleri

Ramazan bayramında Erzincan Kemaliye'deydim. Son 5 yıl turizm acentaları Kemaliye'deki "karanlık kanyon" un muhteşemliğinden bahsediyor ve o yöreye turlar düzenliyorlardı. Reklamların da etkisinde kalarak hem memleketime hem de bu olağanüstü yere gitme fırsatı buldum.
Erzincan Havaalanı'na  170 kilometre uzaklıkta bulunan Kemaliye İlçesi'ndeki bu muhteşem doğa Kemaliye'den Sivas/Divriği ilçesine giden ve 130 yıl boyunca taşların oyulması ile elde edilen 2 km 'lik araç yolu olarak kullanılabilen tünel, adeta korku filmi platolarını andırıyor. Tünele giriş ve çıkışlarda 500 metrelik sarp kayalık yamaçlar hemen yanı başınızda. Aşağısı Dünyanın en büyük 4. Kanyonunun heyecan dolu dik yamaçlı uçurum görüntülerine sahip.
Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı , Devlet'den aldığı bütçe  yardımları ile "Sırat on Fırat' adı ile dünyanın  en yüksek asma köprüsünü kurmak için bu yıl işlemlere başlıyor. Asma köprünün genişliği 3, yüksekliği 550, uzunluğu ise, 600 metre olacak. Köprü, Guinness rekorları arasında yer alacak ve bu yönüyle de bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.
Karanlık Kanyon Fırat Nehrinin kolu olan Karasu'nun üzerinde bulunuyor. Kanyonda 2009 yılından beri basejump atlayışları yapılıyor. Köprünün yapılması ile birlikte dünyanın en iyi basejump atlama parkurlarından biri haline geleceği iddia ediliyor.
Her yıl  haziran ayında yapılan Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivaline katılmanızı , Kemaliye evlerini ve bu kanyonu mutlaka görmenizi öneririm.
30 Ağustos 1922 yılında Atatürk ve silah arkadaşlarınca kazanılan, bağımsızlığımızın en önemli günü olan Zafer bayramınızı kutlarım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin