Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

Trump Dostunu Seçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Tuzla'da, Kınalıada Korveti'ni Denize İndirme Töreni'nde yeni bir müjde daha vermişti. Cumhurbaşkanımızın, törendeki bu konuşmasında "Uçak gemimizi yapacağız. Kararlıyız" cümlesi törene katılanları, dolayısıyla onu televizyonlardan izleyen kamuoyunu oldukça heyecanlandırmıştı. Bu müjdeli haber, ülkemizin çok kısa bir sürede nereden nereye geldiğinin en somut örneğiydi adeta...

Bizi çekemeyen iç ve dış şer odaklarının, proje aşamalarında "Hayali işler" diye küçümsemeye çalıştığı "Marmaray", "Avrasya Tüneli", "Osman Gazi Köprüsü" ve "3. Havalimanı" gibi eserlerin birbiri ardına devreye girmesi belli kesimlerde şok etkisi yarattı. "Yapamazlar", "Bitiremezler", "Açamazlar" laflarını ağızlarına dolayanlar, büyük projelerin art arda tamamlandığını görünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Cumhurbaşkanımız'ın önderliğinde AKP Hükümeti'nin girişimleriyle hedeflerini her geçen gün büyüten Türkiye, dünyada 17'inci büyük ekonomik güç olarak dengeleri sarsmaya devam ediyor. İyi de oluyor bence...

-TRUMP DA ERDOĞAN'IN GÜCÜNÜ KABUL ETTİ-

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurul Toplantıları için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı ABD Başkanı Trump'la da bir araya geldi. Toplantının son derece samimi geçtiği izlenimi edindim.
Trump'ın, Erdoğan için "Benim dostum haline geldi" demesi bize jest oldu. Türkiye ve ABD'nin şu anda hiç olmadığı kadar birbirine yakın olduğunu dile getiren Trump, Türkiye'nin dolayısıyla Erdoğan'ın bölgedeki gücünü kavradığının bir göstergesi gibiydi.
ABD'deki temaslardaki bir diğer önemli konu da THY için Boeing ile yapılan uçak anlaşmasıydı.
Hard of New York'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılan törende THY ile Boeing arasında Dreamliner 787-900 uçak tipi alım anlaşması moralleri yükseltti.
Buradaki anlaşma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve Boeing Başkan Yardımcısı tarafından düzenlendi.
Bu büyük alım da Türkiye'nin havacılık sektöründe ayrı bir gücü olarak ortaya çıktı.
Diyeceğim o ki, Türkiye artık dünyanın sayılı ülkeleri arasındaki yerini iyice sağlamlaştırıyor. ABD ile ilişkileri normalleştiren ve Trump'ın "dostu" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya siyasetinde güçlü liderler arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin