Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Japonya, Bu Dünyadaki Bir Ülke Mi? -1-

Ekim 2017'de ailece bir Japonya seyahatimiz oldu. Gidiş sebeplerimizin başında öncelikle bir Türk/Japon evliliği düğün töreni vardı.
Japonya'ya uçak ile 12 saat süren yolculuk öncesinde, bu ülkedeki, konaklama, ulaşım ve diğer unsurların batı ülkelerine göre çok pahalı oluşu, kentlerin kalabalıklığı, açıkçası ülkeye varmadan önce bizleri ürküten argümanlardı.
Japonya, 6852 takımadadan oluşuyor. 377.962 km2 ile Türkiye'nin yarısı kadar bir yüzölçümüne sahip. 127 milyon nüfusu ile dünyada 10. sırada ve son 17 yıldır nüfus aynı. Tokyo 38 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri. Halkın %90'nının inanç sistemi Budizm. 4 trilyon Dolar milli geliri ile dünyanın 3. Büyük ekonomisi (Almanya, Fransa, İngiltere'nin toplam milli gelirinden yüksek).
Japonya birçok farklılığı ile biz Türkler için sıra dışı bir ülke. Öncelikle toplu taşım araçlarında veya kaldırımlarda hiç kimse size bakmıyor, kadın-erkek birbirini süzmüyor. Herkes kendi halinde, ulaşım araçlarında birçoğunun tek meşgalesi akıllı telefonlarını izlemek, öğle paydoslarını fırsat bilen çalışanlar kaldırımlarda koşuyorlar. Son derece modern binalar ve geniş kaldırımlar adeta bir uzay şehrini andırıyor. Altyapı mühendislik harikası, yollarda birikinti su ve onarılmış yama görmek mümkün değil.
Ülkeyi farklı bir gezegen olarak algılamamın en büyük sebebi, yabancı ülke vatandaşı sayısı az olması, son derece saygılı ve güvenli bir toplum olmasıdır. The Economist Intelligence Unit araştırma merkezi, dünyadaki en güvenli şehirlerle ilgili yayınladığı makalede, bilgi, kişisel güvenlik, sağlık ve altyapı gibi maddelerde Tokyo birinci, Singapur ikinci ve Osaka'nın üçüncü sırayı aldığını görüyoruz.
Diğer ilginç özellikleri kısaca özetlemek gerekirse; ülkede 100 yaş ve üzeri 50.000 insan yaşıyor. Üstelik bu sayı her sene artıyor. Geniş bir buzdolabının boyutunda odalar barındıran kapsül oteller Tokyo'nun pek çok yerine yayılmış durumda.
Yüksek hızlı Shinkansen saatte 320 km hıza ulaşabiliyor. Haftalık bilet 250 Dolar.
Hükümetin vatandaşları uyarabilmesi için geliştirilen J-Alert, her modern cep telefonunun içinde bulunmakta. Acil bir durumda yerel yetkililerin bölgedeki vatandaşları 4-20 saniye içinde uyarabilmesini sağlıyor.
Bugüne kadar gördüğüm 50'ye yakın ülkeden pek çok farkı bulunan bu ülkeyi, bir sonraki yazıda daha değişik özellikleri ile tanıtmaya çalışacağım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin