Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

JAPONYA, BAŞKA BİR GEZEGENDEMİ-2-?

Halkının yaşantısı, birbirlerine saygısı, çevreciliğe gösterdikleri önem , barış içinde bir hayat sürmesi sebebi ile Japonya hakikaten başka bir ülke. Turizmi seven ve değişik kültürleri görmek isteyenlere ilk fırsatta bu ülkeye gitmelerini ve mutlaka Tokyo, Kyoto, Osaka'yı görmelerini tavsiye ederim.
Gözlemlerime devam ediyorum...
Yeryüzünde resmen tanınmayan ülkeler ile birlikte 236 ülke mevcuttur.
Japonya bu ülkeler içinde kültür  bütünlüğünü  yaşayan ve felsefesini koruyan ender ülkelerden biri.
Halkın çoğunluğu Budizm felsefesine inanmakta bunu, Şintu, Taoizm, Konfüçyanizm vb diğer felsefeler takip etmekte,.
 Budizm, insanlara aydınlanmanın nasıl gerçekleşeceğini öğreten  görüş ve kurallarına dayalı olan bir inanç sistemi. Günümüzde  dünyada üç yüz elli milyon Budist'in yaşadığı tahmin ediliyor..
Japonya hakkında edindiğim kısa bilgileri özetlemek gerekirse; Japonya'da her yıl 1500 civarında deprem olmakta, halkın hayvan sevgisi çok yüksek, evcil hayvan sayısı çocuk sayısından fazla, cep telefonlarının %90'ı su geçirmez ( Japon gençleri duşta dahi telefon kullanmaktaymış), okuma-yazma oranı %100 , öğretmenler ve öğrenciler sınıf ve kafeterya alanlarını birlikte temizliyorlar, çizgi romanlar için kullanılan kağıt miktarı tuvalet kağıdı için kullanılandan fazla ve  Japonlar yaptığı bir hatadan dolayı özür mahiyetinde saçlarını tıraş ediyorlar, AVM deki mağazalarda çalışanlar, günün belirli saatlerinde işyeri kapısı önüne çıkıp mağaza önünden geçen her kişiyi yarım eğilerek selamlıyorlar, gülümsemek sanki yüz estetiğinin kalıplaşmış hali, caddelerde yüksek sesle kimse konuşmuyor, binlerce insanın katıldığı festivallerde  hiçbir taciz olayı yaşanmıyor.
Bir Japon ailenin %90'nının evinde bir evcil hayvanları oluyor.
Evde bakım görevini çocuğa veriyorlar. Yani o yaşta bir canlının canı emanet çocuğa? Gezdirmesi, yemeği, dışarıya tuvaletini yaptırması.. Çocuk zaten okul, özel ders derken birde evdeki sorumluluktan dolayı  çok daha çabuk olgunlaşıp, anlayışlı bir birey olarak büyüyor.
Son bir anekdot; taksi ile şehir merkezine bir Japon dostumuz ile gidiyoruz. Seyahat uzayınca "bu sürücü bizden fazla tahsilat yapmak için bizi gezdiriyor mu?" diye sorunca, aldığım cevap lütfen bunu sürücüye aktarmayınız, bunu duyarsa ağlar, o derece saygınlığına düşkündürler bunlar dedi!...
Elbette Japonya 'da daha ilginç şeyler var.
Benim göremediklerimi paylaşırsanız sevinirim.
Yeni yılınızın ülkemize, insanlığa barış ve huzur getirmesini diler, sevdikleriniz ile mutlu ve sağlıklı  bir 2018 yılı geçirmenizi temenni ederim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin