Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Trafik Kazalarında Değişen Bir şey Yok !...

Artan araç sayısının ve eğitimsiz sürücünün etkisi ile trafik kazaları önlenemez yükselişini sürdürüyor. 2017 sonu itibari ile toplam 22,2 milyon araç Türkiye karayollarında bulunuyor.
Şubat 2018'de Emniyet genel müdürlüğünün yayınladığı rapora ilaveten,
tramer.org.tr den alınan kaza yerinde tutulan sigortalı araç  tutanaklarının da ilave edilmesi ile; 2016'da 1milyon 215 bin olan kaza sayısı, 2017'de 1 milyon 220 bine yükselmiş durumda.
Her kazaya iki aracın karıştığı gözönüne alındığında Türkiye'de her 100 aracın yaklaşık 10 adeti kaza ile karşı karşıya geliyor.
Mart 2018'de açıklanacak olan kaza yerinde yaralanıp, bir aylık takip sonucu ölü/yaralı durumu saptanan kazazedeler ile birlikte toplam ölü sayısına ulaşılacak.
2016 yılında kaza yerinde ölenlerin sayısı 3.493 iken bu sayının 2017'de 3.530'a yükseldiği görülmektedir. 2016'da kaza yerinde yaralanıp, sonradan 1 ay içinde ölenlerin sayısı 3.807 idi.
Bu rakamları paylaşmamın nedeni; tüm duble yollara, yeni otoyollara ve köprülere rağmen kazaların arttığını vurgulayarak, konunun önemine özellikle dikkat çekmeye çalışıyorum.
Yeni otoyollar ve köprülerin, milli gelirimiz ölçüsünde yapılmasına karşı çıkmak mümkün değildir. 80 milyonluk bir ülke için ülkenin bu nevii imar hareketlerine tabii ki ihtiyacı var.  
Ancak, imar hareketlerine verilen önem kadar, yılda yaralanan 300 bin kişi, ölen 7.500 kişinin gelecek yıllarda da tekrarlanmaması için, daha farklı önlemler almamız gerekmiyor mu ?
Büyük kazalar meydana geldiğinde bürokrasinin ortaya çıkarak palyatif uygulamalar önermesi ile bu soruna çözüm bulmak mümkün değildir.
Kuşkusuz ülkemizin ana sorunu eğitimdir. Sürücü eğitimininde bundan ayrı düşünülmesi mümkün değildir.
AB kriterleri düzeyinde yönetmelikler ve kanunlarımız olmasına rağmen, maalesef uygulamada birçok şey yerine getirilememektedir.
Sürücü ehliyetlerinin verilişi, sağlık kontrolu, psikoteknik testler bu sistem ile yanlış uygulanmaktadır.
Önümüzde TÜV (Almanya)-Doğuş grubu ile özelleşen çok başarılı bir trafik muayene istasyonları özelleştirmesi var.
Sürücü eğitim ve ehliyet veriliş sisteminin de özelleştirilerek, yine uluslararası düzeyde başarılı ve bu işi yapan yabancı bir ortak ile konsorsiyum şeklinde yeniden yapılandırılması  gerekmektedir.
Afrinde şehit olan mehmetçiklerimize ALLAH'dan rahmet, gazilerimize acil şifalar dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin