Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Avusturya İzlenimleri

Viyana'da uluslararası bir firmada çalışan kızımı ziyaret amacı ile Mart ayında geniş bir Avusturya turu yapma fırsatı bulduk. Bu vesile ile Avusturya'nın köy ve kasabalarını da görme imkanına kavuştuk.
Avusturya denince öncelikle Viyana'dan bahsetmek gerekiyor. Viyana toplu taşıma sistemi birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi kusursuz. Metro ve tramvay ile şehrin her tarafına ulaşmanız mümkün. Şehir kalitesi konusunda 2018 yılı başında yapılan incelemede Viyana dünyanın en konforlu ve yaşanabilir kenti seçilmiş.
Toplu taşıma, hava kirliliği, gürültü katsayısı, kent kullanıcıları, asayiş, temizlik, tarih, müze konularında şampiyon olan bu kenti mutlaka görmek gerek.
Avrupa'nın en önemli müzesi Museum Quarter yarım gününüzü alacak içerikte tarih kokan muhteşem bir müze. Opera seviyorsanız, bu şehirde tarihi opera binasında klasik müzik konseri dinlemeden geçmemek gerek. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma saraylar o kadar güzel korunmuş ki, şehri gezerken adeta kendinizi tarih içinde hissediyorsunuz.
Şehir merkezine metro ile 10 dakika uzaklıktaki Schönbrunn sarayı görülmesi gereken devasa bir mekan. Habsburg Hanedanlığı'nın yazlık sarayı olan Schönbrunn Sarayı'nı gezmek için tam bir gününüzü ayırmanız gerekiyor.
Avusturya'da Okuma-yazma oranı oldukça yüksek % 99. Ülkedeki eğitim kurumları Avrupa'nın en eski eğitim kurumlarından. Viyana Üniversitesi 1365'te kurulmuş. 8,5 milyon olan nüfusun yaklaşık % 93'ü Avusturyalı. Yıllık nüfus artışı yüzde 0,14 seviyesinde, Yıllardır ülkenin nüfusu artmamakta. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 76, kadınlarda 81 yıl.
Viyana'nın nüfusu 1.650.000 civarında ve yaklaşık 200.000 Türk yaşıyor.
Toplu taşıma ile şehir dışında her yere çok kolay gidildiği bu ülkede Hallstadtt, Garmisch Patenkirchen, Krems Danau, Zell Am See mutlaka görülmesi gereken yerler. Köy ve kasabalar son derece mükemmel bir altyapıya sahip olup, hepsinde mutlaka bir otele rastlamanız mümkün. Bu yerlerde son derece güzel nehir ve gölleri görmeniz mümkün.
Otoyollar üzerindeki konaklama yerlerinde; sürücüler için dinlenme ve uyuma yerleri, bebeklere özel bakım odaları, son derece kaliteli restoranlar, interaktif yol haritaları Avusturya'yı diğer ülkelerden farklı kılan çok önemli detaylar.
Kurtuluş savaşımızın 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a ayak basarak başladığını bir kez daha hatırlatarak, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlarım.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin