Mustafa Bursalı
Mustafa Bursalı

İLKER AYCI NASIL MI BAŞARDI?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı'nın, şirketin başına geçeli 3 yıl oldu. Zaman hızlı geçti. Göreve başladığı ilk günlerde kendisiyle yaptığım bir görüşmede heyecanını gözlerinden okumuştum adeta...

İlker Aycı'nın beni en etkileyen en önemli özelliği ise "egosuz" bir kişi olmasıydı. Daha sonraları ise, O'nun görevini layıkıyla yapan tam bir profesyonel olduğunu gördüm. Çalışanlar arasında ayrım yapmayan tavrını ise herkes takdir etti. Sorunları yerinde görmek ve çözüme ulaşmak anlamında olaylara direkt kendi müdahale etti. Bir gün apronda, bir gün uçak içinde, bir bakmışsınız terminalde...

O, sürekli çalışanların dertlerini dinledi ve sıkıntıları birinci elden almayı tercih etti. Bu alçak gönüllü davranış yöntemleri olumlu sonuçlarını da kısa sürede etkisini gösterdi.

Aycı, şirketin tüm çalışanlarıyla iyi bir diyalog geliştirdi ve THY''de kısa sürede çok olumlu bir sinerji oluşturmayı başaran isim oldu.


İlk tanışmamızdaki sarf ettiği, "Ben bir başarı hikâyesinin başına geldim. THY çok başarılı bir şirket. Benden önceki yönetimin başarısı bu. Ben bu başarı hikâyesini daha yukarı çıkartmak zorundayım" sözleri beni çok etkilemişti.

"Ben" değil, "Biz" odaklı bir yöntemi prensip edinen Aycı, emeklerinin karşılığını kısa sürede almayı da başardı. Yazının başlığındaki sorunun cevabı da buralarda yatıyor işte...

Yine kendisiyle yaptığım bir sohbette, "3. havalimanına sorunsuz bir geçiş yaparak, yolcularımıza, dünyanın en büyük transfer merkezlerinden birinde, en modern teknolojilerle donatılmış yeni evimizde hizmet vermekten büyük gurur duyacağız." demişti.

Aycı, özellikle dünyada "milli bayrak taşıyıcısı" olarak en rekabetçi sektörlerden birisinde yer aldıklarını vurgulayarak, dünyada bu alanda 120 ülke ve 300 noktaya Türk Hava Yolları olarak uçarak, "dünyanın en çok noktaya uçan havayolu" unvanını taşıdıklarını da anlatmıştı.

3. havalimanını, THY için yeni bir sayfa olarak görüyordu İlker Aycı. Şimdi o günler iyice yaklaştı. Dünyanın en büyük havalimanında, THY, büyük başarılara imza atacağından kimsenin endişesi olmasın.

Özetlemek gerekirse; geçen sürede gösterdiği performansla İlker Aycı ve onun yönetimindeki başarılı kadro, bayrak taşıyıcı şirketimiz Türk Hava Yolları'nı, dünyada seçkin bir yere getirmeyi başardı. Benin kanaatim odur ki; kendisi ne kadar mütevazı olursa olsun, 50 bin kişilik ve 17 şirketlik THY ailesinin bugün geldiği noktada İlker Aycı'nın payı çok büyük.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
Bumerang - Yazarkafe