Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Belgrad İzlenimleri

19-20 Mayıs 2018'de "Euroleague 2018 Final Four" final maçını  izlemek üzere Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gittim.
Sırbistan 420 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış bir ülke.1878 yılında bağımsızlığını elde ettikten sonra, Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan, Makedonya, Bosna-Hersek'den oluşan Yugoslavya'nın parçalanması ile önce Sırbistan-Karadağ ve sonra Karadağ'ın ayrılması ile bugünkü Sırbistan Cumhuriyeti adını 2006 yılında elde etmiş. Nüfusu 7 milyon,  yüzölçümü 88 bin km kare olan ülkenin başlıca gelir kaynakları turizm, sanayi ve tarım-hayvancılık. Sırbistan Türkiye'nin et ihtiyacını karşılayan bir ülke, et yemekleri, hakikaten bu ülkede  son derece lezzetli ve ucuz. Türkler ülkeye vizesiz girebiliyor.
Belgrad şehrini gezdiğinizde şehrin büyük bir bölümü yeşil parklara sahip. 1999 yılında NATO uçaklarının ülkeyi bombalamasının izleri halen şehrin muhtelif yerlerinde görülüyor. Toplu taşıma otobüsler ve tramvay ile sağlanıyor. İlginç olan otobüslere binişde hiçbir ödeme ve kart gösterilmiyor. Tamamen güven üzerine kurulan sistem, kontroller esnasında ceza sistemine dayanıyor.
Ana caddeler dört şerit gidiş-geliş olarak dizayn edilmiş. Yaya yolları ve kaldırımların genişliği şehirde yayalar için çok rahat  yürüme ortamları oluşturmuş. Her cadde ve sokakta son derece modern cafelerde yeme -içme son derece ucuz. Çok lezzetli bir akşam yemeği en fazla kişi başı 75 TL. Taksiler ile ulaşım son derece ucuz.
Belgrad basketbol'un kalbi desek yanlış olmaz. 1930 yıllarında ülkeye giren basketbol yıllarca tüm Dünya'ya yüzlerce basketbolcu yetiştiren bir fabrika haline dönüşmüş. Basketbol maçlarının oynandığı  Kombank Arena, yeni sponsoru ile ismini Spark (şekerleme firması) Arena olarak değiştirmiş. Euroleague standartında localar ile takviye edilen salon 16.500 kişilik yeni kapasitesi ile son derece modern bir şekilde  yenilenmiş.
Üç günde şehrin tamamını gezmeniz mümkün. Görmek isteyenlere tavsiye ederim.
Son olarak, Final Four'da Fenerbahçe Doğuş takımının finalde Real Madrid'e yenilmesi Fenerbahçeli 10 bin civarındaki seyirciyi son derece üzdü. Bu sayıda basketbolseverin kilometrelerce uzaktaki bir ülkede takımını desteklemesi Euroleague tarihinde bir ilk olduğunu belirterek, 24 hazirandaki seçimlerin ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin