Dr. Suat Sarı
Dr. Suat Sarı

Sürücüler Araçlarının Özelliklerini Biliyorlar Mı ?

Tüm uyarılara rağmen; Türkiye'de trafik kazaları özellikle bayramlarda artarak devam ediyor. Bu konuda sürücülerimizin eğitimlerinin yeterli olmayışı ve araçlarının özelliklerini bilmemeleri de önemli bir rol oynuyor.
Nasıl ki bir elektronik cihaz aldığımızda, onun kullanma kılavuzunu çok iyi okumamız gerekiyor ise, kiralık veya satın aldığımız herhangi bir aracı sürmemiz gerektiğinde de, o aracın özellikle emniyet sistemlerinin gerektiğinde nasıl çalışacağını bilmemiz gerekiyor.
İyi bir sürücünün emniyetli bir sürüş için bilmesi gereken en önemli ayrıntıları sizler için aşağıda derledim.
Anti-lock Brake System (ABS), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi.
Anti-Slip Regulation (ASR), kayma, patinaj düzenleyici, tahrik tekerleklerin patinaj yapmasını engelleyen ve ABS fren sistemi ile entegre çalışan bir sistemdir. ASC, ASC+T, TC ve TCS isimleriyle de bilinir.
Electronic Stability Program (ESP), elektronik denge programı, ani manevralarda veya dönüşlerde aracın kayarak, direksiyonun belirlediği yönlendirme ekseninin dışına çıkmasını engelleyen sistemdir.
Acil Fren Destek Sistemi (AUF)  gaz pedalının bırakılıp çok kısa bir süre içinde maksimum fren kuvveti uygulanan sistemdir.
Electronic Brake Distribution'un (EBD) da elektronik fren kuvveti dağılımı,
Adaptive Cruise Control (ACC), hız kontrolü, hız sabitleme sistemi, sürücüden bağımsız olarak hem aracın seyir hızına, hem de öndeki araçla arasındaki mesafeye kumanda edilmesine olanak tanıyarak, aracın gaz pedalına basılmadan istenilen hızda kullanılabilmesini sağlar.
Yanı sıra, sürücü, aracın lastiklerin havasına bakmalı, aracın tüm göstergelerinin hangi durumlarda tehlike olduğunu bilmeli, araç bagajındaki stepne, kriko, reflektör, ilkyardım çantasının nerede olduğunu ve bunları nasıl kullanacağını deneyerek bilmelidir.
Umarım tüm sürücüler kullandıkları araçlarda yukarda izah edilen sistemlerin hangilerinin araçlarında bulunduğu ile ilgili bir inceleme yaparak, bu makaleyi amacına uygun bir duruma getirirler !!
Son olarak, Mayıs 2018 'de yapılan Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği  Araştırma  (KTYG) Derneği genel kurulunda Genel başkan yardımcısı olarak seçildiğimi sizlerle paylaşmak isterim. 2007 yılında kurulan ve 71 ilde temsilciliği bulunan dernek, tüm ilköğretim okullarına ücretsiz eğitim veriyor. Öğrencilere trafik eğitimine ait materyaller dağıtıyor. Trafik güvenliği ile ilgili tüm resmi kurumlar nezdinde görüş alınan, akademisyenlerin çoğunlukta olduğu bir dernek özelliği taşıyor.
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin